Rosjanie wcale nie wypadną z gry w Syrii? Jest komunikat
Rosja nawiązała kontakty z ugrupowaniem Hajat Tahrir asz-Szam - powiadomił specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Bliskiego Wschodu Michaił Bogdanow. W niedzielę syryjscy bojownicy ogłosili zdobycie Damaszku i upadek reżimu Baszara al-Asada, wspieranego przez Rosję.
- Nawiązaliśmy kontakty z komitetem politycznym grupy Hajat Tahrir asz-Szam, który obecnie pracuje w jednym z hoteli w Damaszku - przekazał specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Bliskiego Wschodu i wiceszef MSZ Michaił Bogdanow, cytowany przez rosyjską agencję Tass.
Jak dodał, omówione zostały przede wszystkim kwestie związane z "zapewnieniem bezpieczeństwa rosyjskiej misji dyplomatycznej, rosyjskich obywateli, pozostających na terytorium Syrii". Michaił Bogdanow w rozmowie z dziennikarzami wyraził nadzieję, że przedstawiciele ugrupowania spełnią swoje obietnice dotyczące m.in. bezpieczeństwa przedstawicielom rosyjskiej dyplomacji.
Media: Będzie porozumienie ws. rosyjskich baz
Agencja Bloomberg w czwartek powiadomiła, że Rosja jest bliska porozumienia z nowymi władzami w Syrii w sprawie zachowania na miejscu baz wojskowych. Rozmówca zastrzegł jednocześnie, że ustalenia mogą się zmienić w przypadku niestabilnej sytuacji w Syrii.
Negocjacje mają dotyczy pozostania sił rosyjskich w porcie w Tartusie i bazie lotniczej Humajmim.
Po upadku reżimu Asada rozpoczęły się ewakuacje rosyjskich wojsk z Syrii.
Upadek reżimu Asada. Zmiany w Syrii
W niedzielę, 8 grudnia syryjscy rebelianci pod przywództwem Abu Muhamada al-Dżaulaniego, szefa islamistycznego ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam zdobyli władzę w Damaszku, doprowadzając do upadku reżimu Baszara al-Asada. Syryjski przywódca w ostatniej chwili uciekł do Rosji.
Rebelianci na premiera rządu tymczasowego (do początku marca 2025 roku) mianowali Mohameda al-Baszira.
W czwartek agencja AFP, powołując się na Obaida Arnauta, rzecznika nowego gabinetu powołanego przez władze w Damaszku podała, że na trzy miesiące zawieszona została konstytucja i działalność parlamentu. - Zostaną utworzone dwa komitety, sądowniczy i ds. praw człowieka, które przeanalizują konstytucję i wprowadzą do niej poprawki - powiadomił.
Źródło: TASS, Unian, Bloomberg
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!