Reklama

Spotkanie Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona. Rozmawiali o praworządności i ataku hybrydowym

"Dziękuję prezydentowi Emmanuelowi Macronowi za bardzo udane spotkanie w Paryżu. Mam nadzieję, że ta przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści Polsce, Francji i Unii Europejskiej" - przekazał Andrzej Duda po zakończonym spotkaniu z francuskim przywódcą w Paryżu. Obie głowy państw dyskutowały też m.in. o kwestiach migracyjnych, "hybrydowym ataku Alaksandra Łukaszenki" oraz działaniach Rosji wobec Ukrainy. Strona francuska poinformowała, że padły także słowa w sprawie "wychodzenia z kryzysu praworządności".

Prezydent Macron powitał prezydenta Dudę na dziedzińcu Pałacu Elizejskim w środę około godz. 13. Spotkanie trwało przez kilkadziesiąt minut, a po jego zakończeniu przywódcy nie spotkali się z mediami. Dziennikarze nie towarzyszyli im również w trakcie roboczego lunchu. 

- Obaj prezydenci podkreślili, że Polska i Francja są ważnymi partnerami strategicznymi w sprawach energetyki i zamierzają tę współpracę znacząco oraz wielopłaszczyznowo rozszerzyć. Rozmawiano też o sposobach osiągnięcia, i to maksymalnie szybko, redukcji napięć między Polską a instytucjami UE w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej. Zarówno Polska jak i Francja są zainteresowane silną Unią Europejską i przełamywaniem podziałów w niej - poinformował Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej, który znalazł się w składzie polskiej delegacji.

Reklama

Na Twitterze Kumoch napisał, że "rozmowa w Pałacu Elizejskim była ważnym momentem trwającego od paru miesięcy dialogu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Emmanuelem Macronem".

Szef BBN: Duda i Macron rozmawiali o białoruskiej akcji hybrydowej na granicy

Jak z kolei przekazał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, który również poleciał do Paryża, podczas spotkania "w kwestiach bezpieczeństwa omówiono sprawę akcji hybrydowej Łukaszenki przeciwko wschodniej granicy Unii", a w sprawie Ukrainy "rozmawiano o szansach powodzenia Platformy Krymskiej oraz o działaniach Rosji na wschodzie kraju". 

Soloch poinformował ponadto, podczas rozmowy prezydent Macron podziękował Polsce za gotowość do wsparcia operacji europejskiej, która pod jej dowództwem trwa w Takoubie w Mali.

Andrzej Duda: Mam nadzieję, że ta przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści

Po godz. 17 głos zabrał sam Andrzej Duda. "Dziękuję prezydentowi Emmanuelowi Macronowi za zaproszenie i bardzo udane spotkanie w Paryżu. Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści Polsce, Francji i UE" - napisał prezydent na Twitterze.

Przed rozpoczęciem wizyty Pałac Elizejski napisał w komunikacie, że spotkanie prezydentów będzie okazją "do kontynuowania dialogu na temat sposobów wyjścia z kryzysu praworządności". Administracja Macrona dodawała, że wśród tematów dyskusji prezydentów pojawią się kwestie migracji, klimatu, energii, przemysłu i obronności Europy.

Kancelaria Prezydenta RP przekazała we wtorek, że wizyta prezydenta Dudy w Paryżu planowana była od kilku tygodni. W składz delegacji, która udała się do Paryża, weszli także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska - Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Emmanuel Macron | Francja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy