Reklama

Naddniestrze

Piątek, 23 lutego 2024 (09:18)AktualizacjaCzwartek, 29 lutego 2024 (09:33)

Naddniestrze, znane również jako Naddniestrzańska Republika Mołdawska, to nieuznawane państwo, które położone jest w Europie Wschodniej. Znajduje się między Ukrainą a Mołdawią. Naddniestrze ogłosiło niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego, co doprowadziło do konfliktu z Mołdawią.

Nadniestrze. Parlament
Nadniestrze. Parlament/ANNA-KARIN NILSSON/EXPRESSENTT NEWS AGENCY/AFP

Naddniestrze

  • Stolica:Tyraspol
  • Powierzchnia: 4163 km²
  • Ludność:469 tys.
Językami urzędowymi w Naddniestrzu są języki: mołdawski i rosyjski. Waluta, która obowiązuje w Naddniestrzu to rubel naddniestrzański (PRB).

Waluta Naddniestrza jest oficjalnie uzależniona od rosyjskiego rubla. Spora część mieszkańców posługuje się językiem ukraińskim.

Naddniestrze - położenie i klimat

Naddniestrze leży w Europie Wschodniej, między Ukrainą a Mołdawią, a jego terytorium rozciąga się wzdłuż Dniestru. 

Klimat panujący w Naddniestrzu jest umiarkowany kontynentalny. Charakteryzuje się on gorącymi latami i chłodnymi zimami. W lecie temperatury sięgają nawet 30 st. C, a zimą często spadają mocno poniżej zera.

Naddniestrze - ustrój polityczny

Ustrój polityczny Naddniestrza jest ukształtowany na zasadach republiki parlamentarnej. Działa tam system wielopartyjny z jednoizbowym parlamentem mającym władzę ustawodawczą.

Prezydent, wybierany na pięcioletnią kadencję, pełni funkcję głowy państwa.

Niepodległość Naddniestrza uznają jedynie Osetia Południowa i separatystyczne republiki Abchazji.

Naddniestrze ma własnąarmię, siły bezpieczeństwa i urzędy podatkowe.

Naddniestrze - gospodarka krajowa

Gospodarka Naddniestrza opiera się głównie na przemyśle, w tym na produkcji energii elektrycznej, przetwórstwie spożywczym oraz produkcji metali i maszyn. Istnieją również niewielkie zasoby naturalne, będące podstawą wydobycia węgla i soli.\

Trwający konflikt z Mołdawią wciąż stanowi ogromne wyzwanie dla rozwoju gospodarczego na tym terytorium.

Naddniestrze - historia

Po II wojnie światowej Naddniestrze stało się częścią Mołdawskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej

Po rozpadzie ZSRR terytorium naddniestrzańskie ogłosiło w 1990 rokuniepodległość, co doprowadziło do wojny domowej z Mołdawią. Konflikt zakończył się zawieszeniem broni w 1992 roku, jednak kwestia statusu Naddniestrza wciąż pozostaje nierozwiązana.

W związku z trwającą wojną Rosji z Ukrainą Kreml rości sobie ambicje związane z przejęciem terytorium, podobnie jak w 2014 r. stało się to z Krymem.

28 lutego 2024 r. deputowani z separatystycznego Naddniestrza zwrócili się do Rosji o podjęcie kroków w celu "obrony" tego regionu w warunkach - jak oświadczyli - "wzmocnienia presji" ze strony Mołdawii - poinformował mołdawski portal NewsMaker. Apel wystosował tzw. Kongres Deputowanych Wszystkich Poziomów, który zebrał się w Tyraspolu, precyzując, że Naddniestrze jest obiektem "presji gospodarczej", co jest sprzeczne z "europejskimi zasadami i standardami ochrony praw człowieka i wolnego handlu". 

Deputowani zwrócili się też do organizacji międzynarodowych: Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Parlamentu Europejskiego, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) i sekretarza generalnego OZN Antonio Gueterresa. Domagają się, by instytucje te "wpłynęły na władze Mołdawii", gdyż według deputowanych Kiszyniów "narusza prawa mieszkańców Naddniestrza"

 Niepodległości Naddniestrza nie uznało żadne państwo, w tym Rosja, choć ta ostatnia wspiera je gospodarczo i politycznie. W Naddniestrzu stacjonuje ok. 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy.

Naddniestrze - Wiadomości

Poniedziałek, 18 marca 2024 (06:44)
- Chęć destabilizacji Mołdawii i zastraszenia jej mieszkańców przed jesiennymi wyborami prezydenckimi - tak komentuje niedzielny "atak drona" analityk z OSW Kamil Całus. Jako główną przyczynę...

Naddniestrze - Wideo