Rosyjska "flota cieni" na Bałtyku. Nowe informacje szwedzkiej marynarki
Z dna Morza Bałtyckiego wyłowiono kotwicę "Eagle S" - tankowca należącego do rosyjskiej floty cieni, który w Boże Narodzenie uszkodził pięć podwodnych kabli. Ze śledztwa dziennikarskiego wynika, że w przeszłości jednostka miała próbować podobnego aktu sabotażu w pobliżu Holandii. Media mają także dowody, że Rosjanie w błyskawiczny sposób przekształcili statek handlowy w szpiegowski, mogący śledzić ruchy wojsk NATO.
- Statek Jego Królewskiej Mości "Belos" zlokalizował i podniósł kotwicę, a następnie przekazał ją fińskim władzom - przekazał agencji AFP rzecznik szwedzkiej marynarki wojennej Jimmie Adamsson. To pokłosie prawdopodobnego aktu sabotażu Rosji - statek "Eagle S" przepływając w pobliżu fińskiego wybrzeża uszkodził podmorskie kable telekomunikacyjne oraz energetyczny. Jednostka obecnie znajduje się na wschód od Helsinek, władze zakazały ośmiu członkom załogi opuszczania terytorium Finlandii.
Z informacji fińskiego "Yle" wynika, że jeszcze we wtorek Centralna Policja Kryminalna rozpocznie dochodzenie w sprawie odnalezionej kotwicy. Według doniesień mediów kotwica została znaleziona bardzo głęboko, na 80. metrze.
"Flota cieni" na Bałtyku. Komisja Europejska reaguje
Według Marinetraffic tankowiec płynął z Petersburga do Egiptu i wchodzi w skład tzw. floty cieni, czyli rosyjskiej floty statków starszych niż 15 lat, których prawdziwy właściciel jest nieznany. Tankowiec pływa pod banderą Wysp Cooka i według niektórych doniesień ma być aktywem anonimowej firmy zarejestrowanej w luksusowym hotelu Meydan w Dubaju. Formalnie jednostka transportuje ropę.
Akty podmorskiego sabotażu zintensyfikowały się po ataku Rosji na Ukrainę - jeszcze przed inwazją Moskwa testowała zdolność i gotowość Zachodu do przeciwstawienia się hybrydowym formom agresji.
Na ostatnie wydarzenia na Bałtyku reaguje także Komisja Europejska. Bruksela wkrótce zaproponuje nałożenie kolejnych sankcji na tankowce przewożące rosyjską ropę, w tym na wymienionym akwenie. Obecnie na liście sankcyjnej widnieją 72 z szacowanych 600 tankowców z "rosyjskiej floty cieni". O jej uzupełnienie ubiega się m.in. Polska. KE zamierza także wzmocnić ochronę kabli podmorskich, w tym wymianę informacji.
Kolejny incydent z "Eagle S". Holandia ma dowody
Według holenderskich mediów "Eagle S" prowadził także podejrzaną działalność w pobliżu krytycznego kabla podmorskiego u wybrzeży Holandii w listopadzie 2023 r. NRC podało, że statek przez dwie godziny krążył w pobliżu kabla telekomunikacyjnego Atlantic Crossing 1 na Morzu Północnym, na północ od Terschellingen.
Departamentu Stanu USA uznaje kabel za część infrastruktury krytycznej, która obsługuje ruch głosowy oraz przesył danych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami oraz Holandią.
NRC Handelsblad - powołując się na ustalenia Lloyd's List Intelligence (serwis informacyjny dotyczący żeglugi)- podał że "Eagle S" jest wyposażony w sprzęt nadawczy i odbiorczy, który skutecznie przekształca tankowiec w rosyjski "statek szpiegowski".
Według sygnalisty portalu, który obsługiwał statek, na pokład wniesiono "ogromne walizki z wieloma laptopami", dzięki który możliwe było monitorowanie statków i samolotów NATO. Według tego samego źródła "Eagle S" zrzucił także "sprzęt podobny do czujnika" do Morza Północnego w pobliżu kanału La Manche. Podobne urządzenie - choć jeszcze nie zostało to oficjalne potwierdzone - miało znaleźć się w Bałtyku.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!