Rekordowy wkład Niemiec do budżetu UE. Zyskują pięć razy więcej, niż wpłacają

Mateusz Kucharczyk

Oprac.: Mateusz Kucharczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
968
Udostępnij

Niemcy wniosły do wydatków wspólnotowych UE w 2021 r. ok. 25,1 mld euro netto, a największym odbiorcą netto była Polska. Jednocześnie jak informuje rząd w Berlinie, Niemcy czerpią najwięcej korzyści z jednolitego rynku UE, zyskując na nim ponad pięć razy więcej, bo aż 132 mld euro rocznie.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenBritta Pedersen / POOLAFP

Zapytana przez agencję dpa o konkretne wpłaty Niemiec do budżetu UE Komisja Europejska nie chciała komentować tych danych.

Urząd od pewnego czasu nie publikuje bilansów, ponieważ obawia się, że dane te mogą zostać zinstrumentalizowane politycznie - na przykład przez przeciwników UE w krajach będących płatnikami netto.

Komisja zwraca uwagę, że korzyści z członkostwa w UE nie można wywnioskować tylko z danych budżetowych. Argumentuje na przykład, że korzyści finansowe, które kraje eksportujące, jak Niemcy, odnoszą dzięki swobodnemu przepływowi towarów, są pomijane w tym równaniu.

Rekordowy wkład Niemiec do budżetu UE

Według wyliczeń agencji dpa Niemcy wniosły do wydatków wspólnotowych UE w 2021 r. ok. 25,1 mld euro nettoFrancja, z kwotą 12,4 mld euro, przekazała o połowę mniej, a Włochy, z kwotą około 3,2 mld euro, mniej niż jedną siódmą.

Jednocześnie jak informuje rząd w Berlinie, Niemcy czerpią najwięcej korzyści z jednolitego rynku UE, zyskując na nim ponad pięć razy więcej, bo aż 132 mld euro rocznie.

Jest to dostrzegane w Berlinie. "Żadna europejska gospodarka nie czerpie takich korzyści z jednolitego rynku UE, jak gospodarka niemiecka" - napisano na stronie internetowej rządu federalnego. Niemcy wpłacają dużo pieniędzy do puli UE, ale czerpią z tego jeszcze więcej korzyści.

Według danych opublikowanych na stronie niemieckiego rządu w lutym 2022 r. jednolity rynek europejski "zwiększa dochód na mieszkańca o 1 tys. euro rocznie".

Dodatkowo wspólny rynek gwarantuje kanały sprzedaży dla niemieckich firm. Jak podaje rząd w Berlinie w 2020 r. 67,1 proc. niemieckiego eksportu trafiło na jednolity rynek UE.

Co więcej, około 28 proc. niemieckich miejsc pracy zależy od eksportu, a tym samym od rynku wewnętrznego UE - dodano na stronie rządu RFN.

Polska największym beneficjentem

Według wyliczeń, największym biorcą netto w wartościach bezwzględnych była Polska, która dostała z budżetu UE o ok. 11,8 mld euro więcej niż do niego wpłaciła. W dalszej kolejności znalazły się Grecja - 4,5 mld euro, Węgry - ok. 4,1 mld euro i Rumunia - niecałe 4 mld euro.

Dane te wzbudzają spore zainteresowanie głównie ze względu na duże sumy płynące do Polski i Węgier - państw, które jak zwraca uwagę portal Deutsche Welle - są krytykowane z powodu łamania zasad praworządności i naruszania innych podstawowych wartości UE.

Na razie zamrożone jednak zostały w budżecie Wspólnoty niektóre fundusze dla Węgier. Odpowiedzialna zarówno za unijny budżet, jak i za przestrzeganie zasad praworządności Komisja UE nie chciała skomentować powyższych danych, o co poprosiła dpa.

Komisja zwraca uwagę, że budżet UE jest bardzo niewielki w porównaniu z budżetami krajowymi oraz że korzyści z członkostwa w UE nie można opierać jedynie na danych budżetowych.

To, ile pieniędzy państwo UE musi wpłacić do wspólnotowego budżetu, zależy zasadniczo od jego udziału w potędze gospodarczej UE. Jeśli liczyć wkład finansowy na obywatela, to oprócz Niemców również Duńczycy, Szwedzi, Holendrzy i Austriacy są ważnymi płatnikami netto.

W tekście wykorzystano dane Redakcji Polskiej Deutsche Welle

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Müller: Niemcy próbują wykonywać gesty, ale są one niewystarczające wobec Polski i Ukrainy
      Müller: Niemcy próbują wykonywać gesty, ale są one niewystarczające wobec Polski i Ukrainy RMF
      INTERIA.PL/PAP
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      459
      Super
      relevant
      105
      Hahaha
      haha
      85
      Szok
      shock
      55
      Smutny
      sad
      16
      Zły
      angry
      248
      Lubię to
      like
      Zły
      angry
      968
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na