MSZ: Resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi ws. reparacji

Aneta Wasilewska

Oprac.: Aneta Wasilewska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
1,3 tys.
Udostępnij

Resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z 3 października 2022 r. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie - powiadomił MSZ we wtorek. - To świadczy o lekceważącym stosunku do Polski i Polaków - skomentował wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Jak przekazał z kolei rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina, Polska będzie "kontynuowała wysiłki zmierzające do uregulowania należności".

Szefowa niemieckiego MSZ
Szefowa niemieckiego MSZKira Hofmann / Photothek / dpa Picture-Alliance via AFPAFP

"W dniu 28 grudnia 2022 roku MSZ RFN udzielił odpowiedzi na notę MSZ RP z dnia 3 października 2022 r. Nota została dostarczona do polskiego MSZ w dniu 3 stycznia 2023 r. Według Rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a Rząd RFN nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945" - przekazał w oficjalnym oświadczeniu rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Reparacje wojenne. Niemcy odpowiadają Polsce

- To świadczy o lekceważącym stosunku do Polski i Polaków. Będziemy kontynuować działania w sprawie odszkodowań, a dialog z Niemcami prowadzić przez organizacje międzynarodowe - skomentował notę niemieckiego MSZ Arkadiusz Mularczyk. - Ja muszę do tego odnieść się w sposób bardzo negatywny i krytyczny. Jeśli stanowisko Niemiec na rozbudowaną polską notę jest właściwie jednozdaniowe - że zdaniem rządu Niemiec sprawa jest zamknięta - to oznacza, że nie ma tam żadnej argumentacji prawnej w tej odpowiedzi. To pokazuje, że de facto nie wiadomo na jakie argumenty powołuje się w tej sprawie rząd Niemiec. Nie ma tu żadnej odpowiedzi o charakterze prawnym, to pierwsza sprawa - mówił.

- Druga sprawa jest taka, że jest to odpowiedź lekceważąca państwo polskie i Polaków. Straty Polski były niewyobrażalne, Niemcy otrzymali nasz raport w tej sprawie. Ta odpowiedź, skwitowanie jednym zdaniem, świadczy o absolutnie lekceważącym stosunku do Polski i Polaków. Między bajki można tu włożyć twierdzenia z konferencji prasowych o świetnych relacjach polsko-niemieckich. Bo z drugiej strony Niemcy dziś rozliczają się z kolonializmu, płacą Namibii, nawet się mówi o zwracaniu artefaktów do Egiptu. Tymczasem stosują podwójne standardy - ocenił Mularczyk, dodając, że Niemcy nie prowadzą "polityki przyjaznej wobec Polski". - Chcą budować tu swoją strefę wpływów i traktują Polskę wasalnie - powiedział.

Do sprawy odniósł się również minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak podkreślił w Radiu Zet, taka reakcja była niejako "wliczona" w proces starania się o odszkodowania od Niemiec. - Stanowisko rządu Niemiec jest znane od dawna, ale to na pewno nie jest końcem tej sprawy - ocenił.

- Nasze stanowisko w tej sprawie jest zupełnie inne. Na pewno to nie jest koniec, to jest dopiero początek tej sprawy. Dzisiaj skierowany jest wniosek wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka do ONZ o podjęcie również tego tematu, właśnie reparacji. Jest prowadzone działanie w odniesieniu do forów innych organizacji międzynarodowych - podkreślił Szynkowski vel Sęk.

Reparacje wojenne. Wiceszef MSZ zapowiedział złożenie wniosku do ONZ

We wtorek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że do ONZ zostanie skierowany wniosek z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie reparacji wojennych.

"Dziś zwróciłem się do Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, a także do Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csaby Kőrösi oraz do wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka Volkera Türka z prośbą o nawiązanie współpracy i wsparcie w zakresie dochodzenia przez Polskę odszkodowań za straty wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację w latach 1939 - 1945" - napisał na Twitterze.

1 września 2022 roku zaprezentowany został raport strat poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że kwota strat wynosi 6 bilionów 220 miliardów zł 809 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował Mularczyk.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej
      "Wydarzenia": Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej Polsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      686
      Super
      relevant
      95
      Hahaha
      haha
      97
      Szok
      shock
      35
      Smutny
      sad
      13
      Zły
      angry
      340
      Lubię to
      like
      Zły
      angry
      1,3 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na