Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję USA. Ani słowa o rosyjskiej agresji

Adrianna Rymaszewska

Oprac.: Adrianna Rymaszewska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,7 tys.
Udostępnij

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła amerykański projekt rezolucji na temat wojny w Ukrainie. W dokumencie nie wymieniono Rosji jako agresora, a jedynie wspomniano o "wojnie rosyjsko-ukraińskiej", wzywając do jej zakończenia.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję USA ws. wojny w Ukrainie
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję USA ws. wojny w UkrainieCHARLY TRIBALLEAU AFP

Za rezolucją zagłosowało 10 z 15 państw-członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, podczas gdy pięć kolejnych - wszystkie państwa reprezentujące Europę - wstrzymało się od głosu.

- Podczas gdy jesteśmy w pełni oddani pokojowi na Ukrainie, wzywamy do wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju, a na pewno nie do kapitulacji ofiary. Nie może być żadnego równoważnego podejścia między Rosją a Ukrainą w odniesieniu do tej wojny - tłumaczył brak poparcia dla rezolucji francuski ambasador Nicolas de Riviere.

Wojna w Ukrainie. Rada Bezpieczeństwa ONZ "za" amerykańską rezolucją

Amerykańska rezolucja jest krótkim tekstem, który wyraża jedynie żal z powodu "tragicznej utraty życia w konflikcie Federacji Rosyjskiej z Ukrainą", nie zawiera potępienia rosyjskiej inwazji i powtarza, że głównym celem ONZ jest utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz pokojowe rozwiązywanie sporów. Zawiera tylko trzy akapity, wzywając do trwałego pokoju między Rosją a Ukrainą i do szybkiego zakończenie konfliktu.

Tymczasowa przedstawicielka USA w ONZ Dorothy Camille Shea twierdziła, że rezolucja nie jest "porozumieniem pokojowym", lecz "ścieżką prowadzącą do pokoju".

Rosja zawetowała jednocześnie europejskie poprawki zmieniające "wojnę rosyjsko-ukraińską" na "pełnoskalową inwazję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę", a także wyrażały poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy i sprawiedliwego pokoju. Poprawki te przepadły, mimo że jedna z nich uzyskała poparcie 11 z 15 państw.

USA i Rosja zagłosowały ręka w rękę

Ambasador Rosji Wasilij Niebienzia chwalił amerykańską inicjatywę - używając często używanych przez Donalda Trumpa słów - jako "zdroworozsądkową propozycję" i krok w dobrym kierunku. Również i on zgłosił poprawki, by tekst rezolucji uwzględnił "potrzebę wyeliminowania podstawowych przyczyn konfliktu". Rosyjskie poprawki zostały odrzucone, bo głosowała za nimi tylko Rosja.

Jest to pierwsza przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa rezolucja na temat Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Wcześniej Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło inne decyzje w sprawie rezolucji głosowanych w dniu trzeciej rocznicy rosyjskiej inwazji lądowej na Ukrainę.

Pomysł amerykański został uzupełniony o europejskie poprawki i przegłosowany, ale sami Amerykanie w tej sytuacji - nie chcąc się podpisać pod nazwaniem Rosji agresorem - wstrzymali się od głosu. Równocześnie rezolucja stworzona przez Ukrainę i jej europejskich sojuszników zyskała poparcie Zgromadzenia Ogólnego. W jej przypadku USA, wspólnie m.in. z Rosją i Białorusią, zagłosowały przeciwko niej.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Gość Wydarzeń". Duda o kulisach rozmowy z Trumpem
      "Gość Wydarzeń". Duda o kulisach rozmowy z TrumpemPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na