Przywódcy Unii Europejskiej nie przystali na pomysł Morawieckiego. Poparły go tylko Węgry

Oprac.: Karolina Gawot

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,1 tys.
Udostępnij

Mimo długich dyskusji unijnym przywódcom nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie migracji. Premier Węgier Viktor Orban miał zablokować konkluzje Rady Europejskiej, domagając się uwzględnienia w nich postulatów Polski. Debata na ten temat będzie kontynuowana w piątek.

Mateusz Morawiecki na szczycie w Brukseli
Mateusz Morawiecki na szczycie w Brukseli Thierry MonasseEast News

W Brukseli zakończył się w nocy z czwartku na piątek pierwszy dzień szczytu Rady Europejskiej, na której kraje Unii Europejskiej nie doszły do porozumienia w sprawie migracji. 

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE przedstawił propozycję projektu w tej sprawie. Wyzywał Radę Europejską, żeby powrócić do konsensusu. W takiej sytuacji Rada Europejska byłaby zobowiązana, zgodnie ze swoimi poprzednimi konkluzjami z 2016, 2018 i 2019 roku, do powrotu do konsensusu w sprawie pakietu dotyczącego polityki migracyjnej i azylowej.

Morawiecki zaproponował, aby decyzje o tym, jak najlepiej wspierać kraje dotknięte masowym napływem migrantów, należały do państw członkowskich i ich obywateli. Zgodnie z polską propozycją, Rada Europejska miałaby potwierdzić, że relokacje i przesiedlenia będą odbywać się na zasadzie dobrowolności.

Polskie postulaty poparły Węgry, Niemcy były przeciwne

Poparł je z kolei premier Węgier Viktor Orban, który zablokował konkluzje Rady Europejskiej, domagając się uwzględnienia w nich postulatów Polski. Te, jak zapowiadał Mateusz Morawiecki, polegają na próbie przekonania innych krajów do podejmowania decyzji dotyczących polityki migracyjnej w sposób jednomyślny.

Polska jednoznacznie się sprzeciwiła

W pierwszej połowie czerwca kraje UE przyjęły stanowisko do negocjacji pakietu migracyjno-azylowego z Parlamentem Europejskim - przy sprzeciwie Polski i Węgier. 

Stanowisko nie mówi o obowiązkowej relokacji, ale "obowiązkowej solidarności". Polega ona na tym, że choć "żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji", to "ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich".

W połowie czerwca Sejm debatował nad kwestią relokacji. Przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów, która zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec propozycji.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Ociepa: Mamy na granicy z Polską grupę zawodowych morderców zdolnych do wszystkiego
      Ociepa: Mamy na granicy z Polską grupę zawodowych morderców zdolnych do wszystkiegoPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na