Przełomowa decyzja papieża Franciszka. Chodzi o pary "nieregularne"

Oprac.: Aleksandra Wieczorek

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
5,5 tys.
Udostępnij

Nadchodzą zmiany w kwestii błogosławieństw par jednopłciowych czy w sytuacjach "nieregularnych". Jak wynika z deklaracji doktrynalnej "Fiducia supplicans", zatwierdzonej przez papieża Franciszka, na ich błogosławieństwo będzie mógł wyrazić zgodę specjalnie wyświęcony szafarz. Jak zwraca jednak uwagę Vatican News, pobłogosławienie nie jest równoznaczne z akceptacją związku.

Papież Franciszek
Papież FranciszekAFP

Za sprawą deklaracji doktrynalnej "Fiducia supplicans" Dykasterii Nauki Wiary w Watykanie nadchodzą zmiany dla par jednopłciowych.

Jak się okazuje, w przypadku prośby dwóch osób, których stan jest "nieregularny" o ich pobłogosławienie, wyrazić zgodę na to będzie mógł wyświęcony szafarz. Mimo to będzie on musiał uniknąć tego, by gest zawierał elementy podobne do obrzędu małżeństwa.

Watykan a pary jednopłciowe. Decyzja papieża Franciszka

W deklaracji "Fiducia supplicans" mowa o błogosławieństwach, spośród których rozróżniane są błogosławieństwa z rytuału i liturgiczne, a także błogosławieństwa spontaniczne. Te ostatnie bardziej zbliżone są do gestów pobożności ludowej i to właśnie w tym przypadku rozważana jest możliwość przyjęcia błogosławieństwa przez osoby nieżyjące w zgodzie z normami chrześcijańskiej doktryny moralnej.

Dokument przyjęty przez papieża Franciszka ma pogłębiać "duszpasterskie znaczenie błogosławieństw", a przez to pozwalać na "poszerzenie i wzbogacenie ich klasycznego rozumienia". Zgodnie z treścią deklaracji doktrynalnej osoby proszące o błogosławieństwo "ukazują się potrzebującymi zbawczej obecności Boga w swojej historii" przez prośby kierowane do Boga o pomoc czy możliwość życia lepiej.

Watykan podkreśla, że prośby te powinny zostać przyjęte i ocenione "poza ramami liturgicznymi". Błogosławieństwa mają być oceniane jako "akty pobożności", a przed ich udzieleniem nie należy wymagać w ramach warunku wstępnego "uprzedniej doskonałości moralnej".

Watykan. Błogosławieństwo "pomimo błędów"

Jak stwierdza dokument, ten rodzaj błogosławieństw ma być "oferowany wszystkim, bez pytania o cokolwiek", a także dawać poczucie, że ludzie "pozostają błogosławieni pomimo swoich błędów", a "Ojciec Niebieski nadal chce ich dobra i ma nadzieję, że w końcu otworzą się na nie".

W momencie spontanicznych próśb par jednopłciowych o błogosławieństwo należy zachować zakaz uruchamiania "procedur lub obrzędów", jednak wyświęcony szafarz może przyłączyć się do modlitwy tych osób, które "chociaż w związku, którego w żaden sposób nie można porównać do małżeństwa, pragną powierzyć się Panu i Jego miłosierdziu, wzywać Jego pomocy, być prowadzone do lepszego zrozumienia Jego planu miłości i prawdy".

Błogosławieństwa mają być gestem wobec osób "uznających się za będące w potrzebie i potrzebujące Jego pomocy", którzy jednak "nie roszczą sobie prawnego uznania własnego statusu, ale błagają, aby wszystko, co jest prawdziwe, dobre i po ludzku ważne w ich życiu i relacjach, zostało objęte, uzdrowione i podniesione przez obecność Ducha Świętego".

Jak podkreśla Watykan, błogosławieństwa par jednopłciowych nie powinny stać się normą. Ważne w takich wypadkach jest powierzenie ich "praktycznemu rozeznaniu w konkretnej sytuacji".

Pary jednopłciowe pod okiem Watykanu. Ważna deklaracja

W deklaracji doktrynalnej czytamy, że błogosławiony w tym wypadku jest nie związek, a para. "W krótkiej modlitwie, która może poprzedzać to spontaniczne błogosławieństwo, wyświęcony szafarz może prosić o pokój, zdrowie, ducha cierpliwości, dialogu i wzajemnej pomocy, a także o Boże światło i siłę, aby móc w pełni wypełniać Jego wolę".

Aby uniknąć zamieszania i skandali w momencie, gdy para tej samej płci lub "nieregularna" prosi o błogosławieństwo, nie może ono być wykonywane "w tym samym kontekście, co obrzędy związków cywilnych lub nawet w relacji do nich". Mowa także o braku strojów, gestów i słów "właściwych dla małżeństwa".

Błogosławieństwo tego typu może mieć miejsce w konkretnych, innych kontekstach, przykładowo - wizycie w sanktuarium, podczas spotkania z kapłanem czy modlitwy odmawianej w grupie albo w czasie pielgrzymki.

W dokumencie przypomniano też, że "nawet jeśli relacja z Bogiem jest zaciemniona przez grzech, zawsze można prosić o błogosławieństwo, wyciągając do Niego rękę", natomiast samo pragnienie błogosławieństwa "może być dobrem możliwym w niektórych sytuacjach".

Źródło: Vatican News

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Mroczek w "Graffiti": CBA jest skrajnym przykładem upolitycznienia służb
      Mroczek w "Graffiti": CBA jest skrajnym przykładem upolitycznienia służbPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      2209
      Super
      relevant
      732
      Hahaha
      haha
      361
      Szok
      shock
      521
      Smutny
      sad
      520
      Zły
      angry
      1119
      Lubię to
      like
      Zły
      angry
      5,5 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na