Media: Potajemne spotkanie Rosji i USA. Mają plan wobec Zełenskiego

Joanna Mazur

Oprac.: Joanna Mazur

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2,3 tys.
Udostępnij

Delegacja Rosji i USA potajemnie spotkały się w Szwajcarii bez Wołodymyra Zełenskiego - donosi Reuters, powołując się na kilka źródeł. Jak dodano, takowych spotkań, na przestrzeni ostatnich miesięcy, miało być kilka. Co najmniej dwa miały mieć miejsce w zeszłym tygodniu, kiedy w Monachium odbywała się konferencja bezpieczeństwa.

Nieoficjalne rozmowy USA i Rosji w Szwajcarii. Bez udziału Ukrainy (kolaż: Aleksandra Włodarczyk)
Nieoficjalne rozmowy USA i Rosji w Szwajcarii. Bez udziału Ukrainy (kolaż: Aleksandra Włodarczyk) 123RF/PICSEL

Trzy źródła, na które powołuje się agencja Reutera przekazały, że w ostatnich miesiącach, w tym również w zeszłym tygodniu, przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Rosji "spotykali się po cichu w Szwajcarii na nieoficjalnych rozmowach na temat wojny w Ukrainie".

Rozmowy te opisywane są przez informatorów jako "wydarzenia poboczne". Okazuje się, jednak, że kontakty na linii USA - Rosja, dotyczące konfliktu zbrojnego w Ukrainie, miały mieć miejsce jeszcze w zeszłym roku, po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.

Wojna w Ukrainie. Media o "nieoficjalnych spotkaniach Rosji i USA"

"Chociaż uczestnicy (rozmów między Moskwą a Waszyngtonem - red.) mają doświadczenie dyplomatyczne i w zakresie bezpieczeństwa, nie są urzędnikami państwowymi i nie było jasne, czy którykolwiek z nich został wysłany przez ich rządy" - podkreśla Reuters, powołując się na swoje źródła.

Jeden z informatorów agencji stwierdził, że niewielka liczba doradców z otoczenia Donalda Trumpa jest świadoma, że takie nieoficjalne spotkania miały miejsce. "Wiele innych szczegółów pozostaje niejasnych, w tym programy spotkań, czy obecni byli Ukraińcy i kiedy spotkania się rozpoczęły" - zaznacza Reuters.

Potajemne spotkania, jakie miały odbyć w Szwajcarii delegacje Stanów Zjednoczonych i Rosji określane są jako nieoficjalny dialog, który nastawiony jest na "poprawę komunikacji i przedstawianie pomysłów, a nie opracowywanie konkretnych propozycji".

USA i Rosja rozmawiają o Ukrainie. W Białym Domu krytykują Zełenskiego

Co najmniej jedno ze spotkań miało odbyć się w Genewie całkiem niedawno, bo w zeszłym tygodniu, kiedy w Monachium odbywała się konferencja bezpieczeństwa.

Z kolei Nexta, powołując się na publikację "New York Post" dodaje, że w Białym Domu coraz częściej "pojawiają się głosy przeciwko Zełenskiemu". Źródła bliskie Trumpowi dodają, że dyskutuje się również na temat wyborów w Ukrainie i całkowitej wymiany tamtejszej administracji.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Biejat o wysłaniu polskich żołnierzy do Ukrainy: Nie możemy wykluczać, że tam się znajdąPolsat NewsPolsat News
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
1210
Super
relevant
429
Hahaha
haha
198
Szok
shock
121
Smutny
sad
76
Zły
angry
237
Lubię to
like
Super
relevant
2,3 tys.
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na