Reklama

Reklama

Lwów: Władze odsłoniły rzeźby lwów na Cmentarzu Orląt

Na cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto rzeźby lwów ustawione przed wejściem na tern nekropolii. "Symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy" - napisał premier Mateusz Morawiecki. - Ważny moment i krok, który cementuje polsko-ukraińskie relacje - ocenił zaś wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Sprawę skomentował także mer Lwowa.

We wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich". "Podczas mojej ostatniej wizyty we Lwowie rozmawialiśmy o dalszych pracach konserwatorskich związanych z ich renowacją" - poinformował.

"Właśnie otrzymałem wiadomość, że - odnowione - dziś zostały odsłonięte" - napisał szef polskiego rządu. "Cieszę się, że wspólnie dbamy o zabytki związane z naszą wspólną historią" - dodał.

Jak wskazał premier Morawiecki, "to również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy". "Nic nas nie podzieli - jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd!" - podkreślił.

Reklama

Dworczyk: Dziękujemy ukraińskim władzom

Informacje o lwowskiej nekropolii szef KPRM Michał Dworczyk przekazał na Twitterze. "Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii" - napisał. "Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest" - podkreślił.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz ocenił na Twitterze, że "to ważny moment i krok, który cementuje polsko-ukraińskie relacje". "W oparciu o prawdę historyczna i wzajemny szacunek - razem możemy wiele" - dodał. "Było to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu Polaków i Ukraińców" - podkreślił Przydacz.

Głos zabrał także mer Lwowa Andrij Sadowy. "W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart.  Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to stare przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu" - napisał.

Cmentarz symbol

Posągi lwów, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r. powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za "symbol polskiej okupacji Lwowa". "Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych" - ogłosiła wówczas Rada.

Do tej pory posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi.

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy