Kardynał Ravasi o Franciszku: Może podjąć decyzję o rezygnacji

Oprac.: Ewa Zwolińska
Ojciec Święty może ustąpić, jeśli jego kondycja uniemożliwi mu bezpośredni kontakt z wiernymi - wynika z wypowiedzi kardynała Gianfranco Ravasi na antenie radia RTL 102.5. Kardynał przypomniał, że papież Franciszek już w 2013 roku podpisał list z ewentualną rezygnacją w razie poważnego pogorszenia zdrowia.

Kardynał Ravasi zaznaczył, że doniesienia medialne na temat zdrowia papieża Franciszka pokrywają się z oficjalnymi komunikatami ze szpitala Gemelli w Watykanie. Mimo poważnej infekcji Ojciec Święty wykazuje stopniową poprawę. - To organizm przyzwyczajony do walki - zapewnił kard. Ravasi, dodając, że sytuacja nadal jest poważna, ale nie krytyczna.
Choroba papieża. Czy Franciszek może ustąpić?
Pytany o możliwość rezygnacji papieża, kard. Ravasi odpowiedział, że Franciszek podejmie taką decyzję, jeśli nie będzie w stanie sprawować urzędu zgodnie ze swoimi standardami. Przypomniał sytuację z 2022 roku, gdy problemy z kolanem znacząco utrudniły mobilność papieża. - Wtedy powiedział, że Kościołem rządzi się głową, a nie kolanem - dodał duchowny.
Jednak w przypadku poważniejszych ograniczeń, zwłaszcza pod względem komunikacji z wiernymi, rezygnacja może stać się realną opcją. - Gdyby znalazł się w sytuacji, w której jego zdolność do utrzymywania bezpośredniego kontaktu - co lubi robić - do komunikowania się w sposób natychmiastowy, ostry i zdecydowany zostałaby ograniczona, wówczas uważam, że mógłby podjąć decyzję o rezygnacji - stwierdził kard. Ravasi.
List rezygnacyjny Franciszka gotowy od lat
Kardynał przypomniał, że Franciszek już w 2013 roku podpisał dokument, w którym zadeklarował gotowość do rezygnacji w przypadku poważnego pogorszenia stanu zdrowia. List ten został przekazany sekretarzowi stanu. - To akt formalny, który podkreśla odpowiedzialność papieża za Kościół - podkreślił kard. Ravasi.
Włoski duchowny przywołał także osobiste rozmowy z Benedyktem XVI, który jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem rezygnacji zdradził mu swoją decyzję. - Był przekonany, że jego umysł nadal jest sprawny, ale ciało nie pozwala mu na wykonywanie obowiązków - wspomina kardynał. Podobne rozważania mogą jego zdaniem dotyczyć także Franciszka, który jest świadomy ciężaru urzędu.
Spekulacje wokół Watykanu to "nic nowego"
Pojawiające się w mediach spekulacje o rezygnacji Franciszka zdaniem Ravasiego często wynikają z podziałów wewnątrz Kościoła. Szczególnie w USA dostrzega silną opozycję wobec obecnego pontyfikatu. - Tego rodzaju napięcia towarzyszyły Kościołowi od jego początków - przypomniał kardynał.
Żródło: RTL, ANSA
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!