Reklama

Reklama

Jens Stoltenberg we Włoszech: Putin jest pod presją

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przebywa z wizytą we Włoszech. O godz. 12 spotkał się z premier Giorgią Meloni. - Włochy pełnią kluczową rolę w Sojuszu dla naszego bezpieczeństwa - mówił sekretarz NATO. Stwierdził, że "Putin jest pod ogromną presją" w kwestii Chersonia.

- To ważne byśmy współpracowali. Bezpieczeństwo Europy to wyzwanie. Włochy pełnią kluczową rolę w Sojuszu dla naszego bezpieczeństwa - mówił sekretarz NATO po spotkaniu z premier Włoch Georgią Meloni. Przypominał, że włoskie odrzutowce strzegą europejskiego nieba w ramach NATO od Morza Czarnego aż po daleką Północ. - Włochy mogą liczyć na NATO, a NATO może liczyć na Włochy - dodał Stoltenberg.

- Potwierdzam zaangażowanie Włoch w NATO i wspólne wyzwania, przed którymi stoi Sojusz w tym delikatnym momencie - powiedziała z kolei Meloni, której Stoltenberg pogratulował objęcia urzędu.

Reklama

Szef NATO nawiązał również do informacji, o wycofaniu się Rosjan z Chersonia. - Putin prowadzi agresywną wojnę przeciwko Ukrainie. Musimy obserwować, jak sytuacja będzie się rozwijać w najbliższych dniach. Jasne jest jednak, że Rosja jest pod presją. Jeśli opuszczą Chersoń, będzie to kolejne zwycięstwo Ukrainy - podkreślił.

Spotkanie Stoltenberg-Meloni

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek przebywa w Rzymie. Rozmawiał się z premier Włoch Giorgią Meloni i ministrem obrony Guido Crosetto. To pierwsze spotkanie Stoltenberga z nowym włoskim rządem. Wcześniej sekretarz wziął udział w konferencji NATO Cyber Defence Pledge 2022, która w tym roku odbywa się we włoskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

- Będziemy pomagać Ukrainie, tak długo jak będzie to potrzebne - zapewniał podczas konferencji Stoltenberg. - Ukraina odrzuciła rosyjską inwazję z wytrwałością swoich wojsk i wsparciem NATO - dodał.

Włosi zwracają uwagę przede wszystkim na sprawę południowej flanki NATO. Rzym obawia się, że wojna w Ukrainie, akcesja Szwecji i Finlandii - popierana przez rząd - może skierować uwagę aliantów na północ i wschód ze szkodą dla obszaru śródziemnomorskiego - informuje serwis Decode39.

Włochy popierają sankcje na Rosję

Pod koniec października Stoltenberg odbył z Meloni rozmowę telefoniczną. Premier zapewniła wówczas o "pełnym poparciu dla Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji oraz znaczenie wzmocnienia zaangażowania NATO w przeciwdziałanie różnego rodzaju zagrożeniom".

Projekt Cyber Defence Pledge został uruchomiony w 2016 roku. "Zobowiązujemy się zapewnić, że Sojusz dotrzyma kroku szybko zmieniającemu się krajobrazowi zagrożeń cybernetycznych oraz że nasze narody będą zdolne do samoobrony w cyberprzestrzeni, tak jak w powietrzu, na lądzie i na morzu" - tłumaczy zadania programu NATO.

Reklama

Reklama

Reklama