Gwałtowny wzrost zakażeń w Chinach. "Sceny jak z początków pandemii"
W Chinach gwałtownie wzrosła liczba zakażeń metapneumowirusem (hMPV), który atakuje układ oddechowy. Media informują, że najczęściej chorują małe dzieci oraz mieszkańcy północy kraju. W szpitalach zaczyna brakować miejsc. Mimo to Pekin uspokaja, że jest to efekt trwającego sezonu chorobowego.
Chińscy lekarze odnotowali w kraju gwałtowny wzrost zakażeń metapneumowirusem (hMPV) - poinformowały krajowe władze medyczne. Wzrost zachorowań jest szczególnie silny wśród dzieci poniżej 14. roku życia i zauważalny głównie na północy - przekazał brytyjski portal dziennika "Independent".
Pojawiły się doniesienia o przeciążonych szpitalach, a umieszczane w mediach społecznościowych nagrania pokazują sceny przypominające początek pandemii COVID-19 - zauważył portal. Jednak Pekin bagatelizuje te doniesienia, wskazując, że to sytuacja typowa dla okresu zimowego.
Objawami zakażenia są: wysoka gorączka, kaszel i ból gardła. W niektórych przypadkach choroba może przejść w zapalenie oskrzeli lub płuc.
Wirus rozprzestrzenia się w Chinach. Sąsiadujące kraje monitorują sytuację
Kraje sąsiadujące z Chinami ściśle monitorują sytuację - zauważył indyjski portal Ndtv. Hongkong zgłosił kilka przypadków hMPV, a w Indiach władze medyczne zapewniły, że nie odnotowano wzrostu chorób układu oddechowego.
W Iranie władze medyczne zapewniły, że nie ma powodu do obaw i zauważyły, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie uznała wzrostu zakażeń za wymagający specjalnego postępowania - stwierdził portal gazety "Tehran Times".
Informacja o zachorowaniach wywołanych wirusem hMPV pojawiła się pięć lat po tym, gdy świat po raz pierwszy dowiedział się o wystąpieniu w chińskim mieście Wuhan nowego koronawirusa SARS-CoV-2.
Metapneumowirus (hMPV, ang. human metapneumovirus) to wirus należący do rodziny Paramyxoviridae, który powoduje infekcje dróg oddechowych u ludzi. Został po raz pierwszy opisany w 2001 roku.
Wirus ten jest blisko spokrewniony z wirusem oddechowym RSV (respiratory syncytial virus), który wywołuje podobne objawy infekcji. Najczęściej atakuje małe dzieci, osoby starsze oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL