Okazyjne transakcje zwierząt. Minister alarmuje, w tle groźna choroba
- Dochodzą informacje, że są próby przemycania zwierząt w różnych miejscach, poza przejściami. To niesie duże zagrożenie - mówił w sobotę na polsko-słowackiej granicy minister rolnictwa. Czesław Siekierski zaznaczył, że u naszych południowych sąsiadów trwa walka z pryszczycą. - Jeżeli pojawiłaby się u nas pryszczyca, to tysiące zwierząt trzeba będzie zlikwidować - ostrzegał polityk PSL, grożąc surowymi karami dla tych, którzy łamią przepisy.

Minister Siekierski przyjechał w sobotę na polsko-słowacką granicę w Barwinku, gdzie w związku z zagrożeniem pryszczycą dyżuruje służba weterynaryjna, straż graniczna i policja. Na przejściu ustawiona jest bramka dezynfekcyjna i maty. To jedno z trzech przejść granicznych na Podkarpaciu, gdzie odkażane są wszystkie transporty zwierząt i chłodnie z żywnością, które jadą od strony Słowacji.
W sobotę szef resortu rolnictwa po raz kolejny zapewnił, że w Polsce nie ma pryszczycy, ale apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z szerzącą się chorobą u naszych sąsiadów.
Pryszczyca na Słowacji. Minister Siekierski: Są próby przemycania zwierząt
- Dochodzą informacje, że są próby przemycania zwierząt w różnych miejscach, poza przejściami. To niesie duże zagrożenie. Jeżeli pojawiłaby się u nas pryszczyca, to tysiące zwierząt trzeba będzie zlikwidować - powiedział minister Siekierski.
Szef resortu rolnictwa skomentował w ten sposób informacje o okazyjnych transakcjach zwierząt, pochodzących ze Słowacji, Węgier czy Czech. Ponieważ w tych krajach prowadzona jest wyprzedaż inwentarza, zwierzęta mają być przemycane i można je tanio kupić.
- Potrzeba wyczulenia społecznego, aby potępić wszystkie niewłaściwe zachowania. Będą wysokie kary za przekroczenia, łączenie z wnioskami do sądu. To jest wyjątkowo duże niebezpieczeństwo, stąd działania ze strony służb państwa będą bardzo zdecydowane - poinformował na granicy Siekierski.
Przy okazji minister przypomniał, że gdy pryszczyca pojawiła się w 2001 roku w Wielkiej Brytanii, wybito tam ponad sześć milionów sztuk bydła. - To kosztowało 8,5 miliarda funtów. To (pryszczyca - red.) jest wielkie zagrożenie, to są wielkie koszty i wielkie straty w handlu - dodał szef resortu rolnictwa.
Kontrole na granicach. Jest zapowiedź premiera
O konsekwencjach, wynikających z pojawienia się choroby, mówił także zastępca głównego inspektora weterynarii Jakub Kubacki.
- Wystąpienie pryszczycy w Polsce dotknie cały kraj, nie poszczególnych gospodarstw czy tych, którzy się do ewentualnej pryszczycy przyczynią - podkreślił Kubacki. Zaapelował, aby zgłaszać służbom "wszelkie przypadki łamania przepisów, nie przestrzegania zasad bioasekuracji, ukrywania przypadków przemycania zwierząt czy produktów, które mogą być wektorem pryszczycy".
- Żebyśmy mogli odpowiednio szybko zareagować, żeby zdusić zagrożenie w zarodku - podkreślił.
We wtorek głos w sprawie zabrał także Donald Tusk. - Kontrolujemy granice przede wszystkim ze Słowacją, bo tam jest zagrożenie - stamtąd jest największe, ale podjęliśmy dzisiaj decyzję wspólnie z ministrem Siekierskim, że będziemy intensyfikować kontrole na granicy ze Słowacją, ale także z Czechami i z Niemcami tak, aby (...) prewencyjnie, profilaktycznie badać i kontrolować wszystkie bez wyjątku transporty, które do Polski docierają (...). Służby zrobią wszystko, co w ich mocy, aby ta kontrola była skuteczna i zabezpieczyła nas przed pryszczycą - mówił wówczas szef rządu.
Pryszczyca. Poważna choroba przy granicy z Polską
Polska jest uznawana za kraj wolny od pryszczycy, ostatni raz choroba pojawiła się w 1971 r.
Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą i niebezpieczną dla zwierząt chorobą wirusową. W przypadku wybuchu choroby wszystkie zwierzęta w gospodarstwach muszą zostać wybite. Choroba atakuje też zwierzęta żyjące dziko.
Nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Do zakażenia może dojść w wyniku spożywania surowego mleka i bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami.
Głównym objawem są: bolesne pęcherzyki na wargach, dziąsłach, policzkach i brzegach języka, rzadziej na skórze dłoni stóp, twarzy, spojówkach. Zmianom może towarzyszyć gorączka, ból głowy, osłabienie czy trudności w połykaniu.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!