Reklama

Azja

Piątek, 9 sierpnia 2024 (13:11)AktualizacjaPoniedziałek, 12 sierpnia 2024 (13:17)

Azja jest największym i najludniejszym kontynentem na Ziemi. Razem z Europą tworzy Eurazję. Według danych statystycznych w Azji żyje 60 proc. całej ludzkości. Kontynent jest różnorodny pod względem geograficznym, kulturowym, historycznym oraz ekonomicznym.

Wielki Mur Chiński
Wielki Mur Chiński/Filip Blazejowski/Agencja FORUM

Azja

Powierzchnia: 44 600 000 km² 
Ludność: 4 675 724 000  
Najwyższy punkt: Mount Everest (8848 m n.p.m.) 
Najniższy punkt: Morze Martwe (422 m p.p.m.) 

Kontynent azjatycki jest zróżnicowany nie tylko geograficznie, ale i kulturowo, co czyni go jednym z najciekawszych regionów świata i obszarem pełnym fascynujących kontrastów.

Azja - klimat i położenie geograficzne

Azja rozciąga się od wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego aż po zachodnie wybrzeża Oceanu Spokojnego. Granice kontynentu obejmują zróżnicowane krajobrazy i strefy klimatyczne - od subarktycznych terenów Syberii po tropikalne lasy deszczowe Indonezji.  

W Azji znajdują się m.in.:  
  • Himalaje - góry z najwyższym szczytem Ziemi – Mount Everestem,  
  • Pustynia Gobi - rozciągająca się przez Mongolię i północne Chiny,  
  • Syberia - obejmująca ogromne obszary Rosji, znana z ekstremalnych warunków klimatycznych i surowej przyrody,  
  • tropikalne lasy deszczowe Indonezji i Malezji - tętniące życiem i swoją bioróżnorodnością. 
Warunki klimatyczne w Azji wpływają na życie jej mieszkańców oraz na gospodarkę w poszczególnych regionach. W południowej i południowo-wschodniej Azji dominuje klimat monsunowy, przynoszący intensywne opady deszczu w porze letniej, co ma kluczowe znaczenie dla rolnictwa w Indiach, Bangladeszu czy Wietnamie.

Azja Środkowa (m.in. Kazachstan, Uzbekistan i Turkmenistan), charakteryzuje się klimatem suchym i stepowym - z dużymi wahaniami temperatury między dniem a nocą. W regionach północnych (m.in. na wspomnianej Syberii) panuje klimat kontynentalny z surowymi zimami i gorącymi latami

Azja - Kultura

Azja jest kolebką wielu filozofii świata, które kształtowały jej historię i kulturę na przestrzeni wieków. Hinduizm oraz buddyzm to tylko niektóre z religii dominujących na tym kontynencie. Z kolei w Azji Zachodniej wielu wiernych wyznaje islam. Na kulturę azjatycką ogromny wpływ wywarł także chiński taoizm.  

Azja jest zróżnicowana językowo. Na kontynencie używa się tysięcy języków, z których najważniejsze to mandaryński, hindi i urdu oraz arabski

Azja - historia 

W starożytności Azja była miejscem powstania najwcześniejszych cywilizacji. W średniowieczu na jej terenach prowadziło ekspansję Imperium Mongołów, które pod wodzą Czyngis-chana stało się jednym z największych mocarstw w historii

W czasach nowożytnych kontynent doświadczył kolonializmu europejskiego, który miał ogromny wpływ na polityczne, społeczne i gospodarcze życie w wielu azjatyckich krajach. 

Azja - gospodarka 

Azja jest obecnie jednym z kluczowych graczy na światowej scenie gospodarczej. Pod tym względem zdecydowanie wyróżniają się Chiny i Japonia - państwa azjatyckie odgrywające kluczową rolę w globalnym handlu i inwestycjach. 

Azja - problemy

Kraje kontynentu azjatyckiego charakteryzują się różnorodnością systemów politycznych: od demokratycznych Indii po autorytarne reżimy w Korei Północnej. Konflikt izraelsko-palestyński czy napięcia na Półwyspie Koreańskim to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi borykają się kraje azjatyckie. 

Dynamiczna urbanizacja prowadzi do problemów takich jak przeludnienie, zanieczyszczenie powietrza lub wody i brak odpowiedniej infrastruktury

Zmiany klimatyczne stanowią kolejne poważne wyzwanie dla tego regionu i są źródłem powodzi oraz innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, które mają negatywny wpływ na życie milionów ludzi w Azji.
Temat Azja znajdziesz również w serwisie: geekweek, Zielona Interia, styl, Sport, Biznes

Azja - Wiadomości

Piątek, 20 grudnia 2024 (13:30)
Potężne mrozy opanowały północną Europę. Miejscami w Norwegii zanotowano już prawie -40 stopni Celsjusza. Jednocześnie na południu tego skandynawskiego kraju wciąż temperatury są dodatnie. Inaczej...
Piątek, 29 listopada 2024 (12:49)
Najpotężniejsza od 10 lat powódź nawiedziła Malezję. Wezbrana woda przetacza się przez kilka stanów, a najmocniej ucierpiały tereny na północnym wschodzie. Wiadomo o co najmniej trzech ofiarach...