"Nieprzyjemnie dziwi". Zełenski o reakcji sojusznika po ataku na Krzywy Róg
"Nieprzyjemnie dziwi reakcja ambasady Ameryki: takie silne państwo, tak silny naród i taka słaba reakcja" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy. W piątek wieczorem Rosja zaatakowała rodzinne miasto Wołodymyra Zełenskiego. W ostrzale zginęło 19 osób, w tym dziewięcioro dzieci.

Po rosyjskim ataku na Krzywy Róg szefowie MSZ niektórych europejskich krajów oraz ambasadorowie placówek dyplomatycznych Ukrainy solidaryzowali się bliskimi ofiar i poszkodowanych.
W sobotę za słowa wsparcia podziękował im Wołodymyr Zełenski.
Atak na Krzywy Róg. Zełenski ostro o reakcji USA
"Bardzo ważne jest, aby ten rosyjski atak na ludzi, na miasto (…) nie pozostawał bez reakcji świata" - napisał Zełenski.
"Niestety, nieprzyjemnie dziwi reakcja ambasady Ameryki: takie silne państwo, tak silny naród i taka słaba reakcja. Bali się nawet wypowiedzieć słowo 'rosyjska', mówiąc o rakiecie, która zabiła dzieci" - dodał.
Ambasador USA w Kijowie Bridget A. Brink napisała w piątek wieczorem w mediach społecznościowych, że atak na Krzywy Róg wywołał jej przerażenie.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj nasz raport specjalny!
"Przeraża to, że dziś wieczorem balistyczna rakieta trafiła w miejsce w pobliżu placu zabaw i restauracji w Krzywym Rogu (...). Oto, dlaczego ta wojna powinna się zakończyć" - czytamy we wpisie.
W Krzywym Rogu zginęło 19 osób, w tym dziewięcioro dzieci. Najmłodsze miało trzy, a najstarsze 17 lat. Rannych zostało co najmniej 68 osób. W mieście ogłoszono trzydniową żałobę.
Wojna w Ukrainie. Kijów odrzuca oskarżenia Rosji
W sobotę w oświadczeniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że Rosja użyła w Krzywym Rogu broni kasetowej.
Wojskowi zaprzeczyli także oskarżeniom Moskwy, jakoby Kijów mnożył ataki na cele energetyczne Rosji, naruszając tym samym memorandum, wypracowane podczas rozmów z USA. Moskwa zarzuciła Kijowowi, że w piątek przeprowadził 14 takich uderzeń.
Ukraińska armia zapewniła, że ataki przeprowadzono wyłącznie na rosyjskie cele wojskowe.
Po ostatniej turze negocjacji USA przekazały, że zawarły oddzielne porozumienia z Ukrainą i Rosją w celu zapewnienia bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym, a także wprowadzenia zakazu ataków na obiekty energetyczne w obu krajach.
------------
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!