Coraz więcej przypadków na całym świecie. Potrzebne natychmiastowe wsparcie

Aneta Wasilewska

Oprac.: Aneta Wasilewska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,5 tys.
Udostępnij

Przypadki zachorowań na cholerę rosną na całym świecie w obliczu braku szczepionek - donosi "The Guardian". Machinda Marongwe, dyrektor organizacji Oxfam w południowej części Afryki apeluje, że rządy krajów dotkniętych licznymi zachorowaniami potrzebują "natychmiastowego" wsparcia finansowego, które pozwoli wprowadzić działania mające na celu walkę z rozprzestrzenianiem się choroby.

Choroba zaczyna siać postrach. Brakuje na nią szczepionek
Choroba zaczyna siać postrach. Brakuje na nią szczepionekKATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRA / KKO / Science Photo Library via AFP / Grzegorz BukalaAFP

Według danych WHO w ubiegłym roku na całym świecie odnotowano 667 tys. przypadków cholery oraz 4 tys. zgonów. Najwięcej przypadków śmiertelnych potwierdzono w Malawi i Haiti - odpowiednio 1771 i 1156.

- Bezprecedensowy wskaźnik przypadków i zgonów jest przerażający, całkowicie obciąża systemy opieki zdrowotnej w tych krajach - mówiła Machinda Marongwe, dyrektor organizacji Oxfam w południowej części Afryki. - Ogniska epidemiologiczne przeradzają się w nie do opanowania kryzys zdrowotny - dodała.

Choroba pustoszy Zambię

Jak zauważa "The Guardian", od początku bieżącego roku w co najmniej 30 krajach odnotowano przypadki cholery. Zambia, w której od października potwierdzono 7500 przypadków, przekazała, że w obecnym tygodniu w zaledwie 24 godziny wpłynęły informacje o 500 nowych zachorowaniach i o 17 zgonach. 

W związku z dramatyczną sytuacją prezydent Zambii Hakainde Hichilema wezwał mieszkańców do przeprowadzenia się z miast na tereny wiejskie. Jak wskazał, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, szkoły pozostaną zamknięte. 

W Mozambiku nasilił się niepokój społeczny, gdy w kraju pojawiła się dezinformacja w sprawie cholery. W tym tygodniu co najmniej trzy osoby zmarły po zamieszkach, do których doszło, gdy mieszkańcy podpalili budynki, oskarżając rząd o celowe rozprzestrzenianie choroby. 

W ocenie Machinda Marongwe rządy krajów, dotkniętych licznymi zachorowaniami, potrzebują "natychmiastowego" wsparcia finansowego, by wprowadzić działania, mające na celu wpływ poprawę higieny i dostęp do czystej wody. - Są to dwa czynniki kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się choroby - mówiła.

Brakuje szczepionek

Jeszcze na początku 2023 roku Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) informował, że brak szczepionek może potrwać co najmniej do 2025 roku. Jak wskazywano, wiąże się to z nasileniem epidemii na całym świecie. 

Światowa Organizacja Zdrowia planowała doprowadzić do wytępienia cholery do 2030 roku. Eksperci obawiają się, że również z powodu kryzysu klimatycznego i związanych z nim ekstremalnych zjawisk pogodowych, plan może się nie powieść.

Cholera jest ostrą i zaraźliwą choroba przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae).

Źródło: The Guardian, Reuters

***

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Afera w Opolu. Instrument jest wart majątek
      "Wydarzenia": Afera w Opolu. Instrument jest wart majątekPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      873
      Super
      relevant
      238
      Hahaha
      haha
      173
      Szok
      shock
      80
      Smutny
      sad
      70
      Zły
      angry
      53
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,5 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na