Mozambik jest jednym z większych państw na mapie Afryki. Jego stolicą jest portowe miasto Maputo. Inne duże metropolie to Beira, Nampula, Pemba, Quelimane Inhambane i Vilanculos.
Oficjalnym językiem Mozambiku jest portugalski. To pozostałość po kolonialnej przeszłości kraju. Walutą obowiązującą w tym regionie świata jest metical (MZN).
Mozambik jest krajem wielowyznaniowym, jednak na przełomie sierpnia i września 2024 roku tysiące mieszkańców z północnego Mozambiku z prowincji Cabo Delgado musiały opuścić swoje miejsce zamieszkania w obawie przed atakami terrorystycznymi na chrześcijan.
Mozambik - położenie i klimat
Kraj leży w
południowo-wschodniej Afryce. Graniczy na północy z
Tanzanią, na zachodzie z
Malawi, Zambią i Zimbabwe, na południu z
Eswatini i
RPA, a na wschodzie oblewają go wody
Oceanu Indyjskiego.
W Mozambiku panuje klimat podrównikowy, który charakteryzuje się wysokimi temperaturami przez cały rok. Wschodnie wybrzeże kraju doświadcza dużej ilości opadów, zwłaszcza podczas pory deszczowej.
Mozambik - ustrój polityczny
Mozambik jest republiką, w której prezydent pełni funkcję głowy państwa. Władza wykonawcza leży w rękach prezydenta oraz rządu.
Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament, czyli Zgromadzenie Ludowe.
Kraj podzielony jest na 11 prowincji.
Mozambik - gospodarka krajowa
Gospodarka Mozambiku jest jedną z najszybciej rozwijających się w Afryce, z dużym potencjałem w sektorze wydobywczym, szczególnie w zakresie gazu ziemnego, węgla i minerałów.
Rolnictwo pozostaje głównym źródłem utrzymania dla większości mieszkańców kraju. Eksportuje się głównie orzechy nerkowca, cukier, bawełnę i ryby.
Mozambik dynamicznie rozwija sektor turystyczny, który przyciąga turystów swoimi pięknymi plażami i rezerwatami przyrody.
Mozambik - historia w pigułce
W XV wieku na wybrzeżu Mozambiku pojawili się Portugalczycy, którzy ustanowili swoje kolonie i zarządzali tym obszarem przez ponad 400 lat.
W 1975 roku Mozambik uzyskał niepodległość po długiej wojnie z Portugalią, jednak zaraz potem kraj pogrążył się w wojnie domowej, która trwała aż do 1992 roku.
Od tego czasu kraj podejmuje wysiłki na rzecz odbudowy i rozwoju.