Cholera — objawy
Klasycznym objawem są duże ilości wodnistej biegunki, która trwa kilka dni. Mogą również wystąpić
wymioty i skurcze mięśni. Biegunka może być tak poważna, że w ciągu kilku godzin prowadzi do ciężkiego odwodnienia i braku równowagi elektrolitowej. Może to spowodować zapadnięcie oczu, siną skórę, zmniejszenie elastyczności skóry oraz zmarszczki dłoni i stóp. Odwodnienie może spowodować, że skóra stanie się niebieskawa.
Objawy zaczynają się od dwóch godzin do pięciu dni po ekspozycji na bakterię.
Diagnostyka cholery
Cholera jest powodowana przez wiele rodzajów Vibrio cholerae, przy czym niektóre typy powodują cięższą chorobę niż inne. Rozprzestrzenia się głównie przez skażoną wodę i żywność, która została zanieczyszczona ludzkimi odchodami zawierającymi bakterie.
Ludzie są jedynym znanym nosicielem bakterii. Czynniki ryzyka choroby obejmują złe warunki sanitarne, niewystarczającą ilość czystej wody pitnej i ubóstwo. Cholerę można zdiagnozować za pomocą testu kału. Szybki test bagnetowy jest dostępny, ale nie jest tak dokładny.
Cholera — zapobieganie
Metody zapobiegania obejmują poprawę warunków sanitarnych i dostęp do czystej wody.
Szczepionki przeciwko cholerze podawane doustnie zapewniają ochronę przez około sześć miesięcy. Mają dodatkową zaletę w postaci ochrony przed innym rodzajem biegunki wywołanej przez bakterie E. coli.
Leczenie cholery
Podstawowym leczeniem osób dotkniętych chorobą są doustne sole nawadniające, zastąpienie płynów i elektrolitów za pomocą lekko słodkich i słonych roztworów. Preferowane są posiłki na bazie ryżu. Suplementacja jest przydatna u dzieci.
W ciężkich przypadkach mogą być wymagane płyny dożylne, takie jak mleczan Ringera czy antybiotyki.
Cholera — zachorowalność oraz śmiertelność
Cholera nadal dotyka od 3 do 5 milionów ludzi na całym świecie i
powoduje między 28 800 a 130 000 zgonów rocznie. Ostatnia z siedmiu pandemii cholery rozpoczęła się około 1961 roku. Obszary o stałym ryzyku choroby obejmują Afrykę i Azję Południowo-Wschodnią.
Ryzyko zgonu wśród osób dotkniętych chorobą jest zwykle mniejsze niż 5%, biorąc pod uwagę odpowiednie leczenie, ale może wynosić nawet 50% bez dostępu do leczenia.
Historia występowania cholery
Wzmianki o cholerze znajdują się w sanskrytach sporządzony
ch już w X wieku p.n.e. - w Europie była terminem początkowo używanym do opisania jakiegokolwiek rodzaju zapalenia żołądka i jelit, i
nie była uznawana jako osobna choroba aż do początku XIX wieku.