Reklama

Białoruś: Grupa migrantów wraca do Iraku. Specjalny rejs

Ponad 400 migrantów zgłosiło się do władz Iraku, deklarując chęć opuszczenia Białorusi - informują białoruskie media, powołując się na MSZ Iraku. Na rejs w czwartek zarejestrowało się 340 osób - informuje Iraqi Airways. Irackie ministerstwo opublikowało nagranie, na którym widać ludzi oczekujących w hali odlotów mińskiego lotniska.

Media państwowe publikują nagrania z mińskiego lotniska, gdzie pasażerowie oczekują już na lot. Samolot linii Iraqi Airways jest w drodze do Mińska. Miał wylecieć do Iraku o 13:45 (11:45 w Polsce) - wynika z informacji na stronie lotniska w Mińsku.

Ambasada Iraku w Moskwie poinformowała wcześniej, że lot będzie bezpłatny, a samolot poleci z Mińska do Bagdadu przez Erbil, stolicę Irackiego Kurdystanu.

Według państwowej agencji informacyjnej INA konsulat Iraku na Białorusi nadal prowadzi rejestrację dla osób, które wyrażają chęć powrotu.

Bagdad zawiesił loty na Białoruś

O organizacji lotu dla migrantów, m.in. tych, którzy wcześniej zgromadzili się na granicy Białorusi z Polską, informowało w środę ministerstwo spraw zagranicznych Iraku. Podano, że lot jest organizowany we współpracy z władzami białoruskimi.

Reklama

Bagdad, w związku z napływem dużej liczby migrantów przez lotnisko w Mińsku, poinformował wcześniej o zawieszeniu lotów na Białoruś. 

Od początku roku polska Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, z czego 5,5 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Białoruś | Mińsk | migranci | Irak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy