Azjatyckie szerszenie olbrzymie dotarły do Europy. Naukowcy ostrzegają

Bartłomiej Kwapisz

Oprac.: Bartłomiej Kwapisz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
404
Udostępnij

W Hiszpanii naukowcy zaobserwowali pochodzące z Azji południowe szerszenie olbrzymie (Vespa soror). Jeśli się rozprzestrzenią, mogą zagrozić europejskiej pszczole miodnej i wywołać ogromne straty w pszczelarstwie.

Inwazyjny szerszeń olbrzymi zaniepokoił badaczy
Inwazyjny szerszeń olbrzymi zaniepokoił badaczy123RF/PICSEL

W północnej Hiszpanii po raz pierwszy zidentyfikowano cztery południowe szerszenie olbrzymie (Vespa soror). Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - informuje pismo "Ecology and Evolution".  Południowy szerszeń olbrzymi (Vespa soror) to gatunek rodzimy dla Azji. Jednak w latach 2022-2023 Omar Sánchez Fernández z Uniwersytetu w Oviedo w Hiszpaniai i jego współpracownicy przypadkowo złapali cztery gigantyczne szerszenie w pułapki na osy, prowadząc badania w Asturii na północy Hiszpanii.

Azjatycki szerszeń w Europie: Naukowcy zaskoczeni

Analiza genetyczna wykazała, że osobniki te to południowe szerszenie olbrzymie. Wprawdzie asturyjscy pszczelarze już wcześniej zauważali "dziwne szerszenie", jednak dla naukowców odkrycie egzotycznego gatunku było zaskoczeniem. Możliwe, że dotarły do Europy wraz z jakąś przesyłką. 

Południowe szerszenie olbrzymie występują zwykle w cieplejszych częściach Azji - na przykład Chinach, Indiach i Tajlandii. Robotnice mają do 35 milimetrów długości, a królowe mogą osiągnąć 46 milimetrów. Polują nie tylko na owady np. motyle, pszczoły czy inne gatunki os, ale również na małe kręgowce, chociażby jaszczurki.

Południowy szerszeń olbrzymi jest blisko spokrewniony z północnym szerszeniem olbrzymim (Vespa mandarinia), który w 2019 roku dotarł do Ameryki Północnej, ale prawdopodobnie został tam w porę wytępiony.  Inny inwazyjny gatunek azjatycki, szerszeń żółtonogi (Vespa velutina), pojawił się w Europie około 20 lat temu i występuje na obszarze większej części kontynentu. Szerszenie żółtonogie zabijają pszczoły miodne i rodzime gatunki os, co stanowi poważny problem - spowodowane przez te szerszenie szkody w samej tylko Francji wycenia się na ponad 30 milionów euro rocznie.

Inwazyjny gatunek szerszenia zagraża pszczołom

Zdaniem Sancheza rozprzestrzenienie się południowego szerszenia olbrzymiego w Europie może zagrozić ważnym miejscowym gatunkom - chociażby szerszeniowi europejskiemu (Vespa crabro) czy europejskiej pszczole miodnej (Apis mellifera).

Eksperci uspokajają natomiast, że użądlenie przez "nowego" szerszenia nie jest bardziej niebezpieczne dla człowieka niż w przypadku szerszenia europejskiego. Nie są też wyjątkowo agresywne. Niemniej autorzy zalecają wytępienie tych szerszeni zanim się rozpowszechnią. Niestety, szerszenie południowe budują gniazda pod ziemią, dlatego niełatwo je znaleźć i zniszczyć.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Lewandowski w "Gościu Wydarzeń": Rosyjskie systemy mają zdolność zestrzeliwania pocisków ATACMS
      Lewandowski w "Gościu Wydarzeń": Rosyjskie systemy mają zdolność zestrzeliwania pocisków ATACMSPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      224
      Super
      relevant
      47
      Hahaha
      haha
      24
      Szok
      shock
      27
      Smutny
      sad
      15
      Zły
      angry
      67
      Lubię to
      like
      Zły
      angry
      404
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na