. Ludzie kojarzą ten kraj także z produkcji wina, piaszczystych plaż, kolonizacji i sjesty, która daje wytchnienie podczas długiego dnia w pracy. Stolicą oraz największym miastem Hiszpanii jest
. Inne popularne metropolie to:
.
Hiszpania - położenie i klimat
Hiszpania leży w zachodnio-południowej części Europy. Państwo graniczy z Portugalią, Andorą, Marokiem, Gibraltarem oraz Francją. Terytorium hiszpańskie w dużej części tworzy półwysep, a jej granice obejmują także dwa archipelagi - Wyspy Kanaryjskie oraz Baleary. Do hiszpańskiego terytorium należą również dwa miasta na wybrzeżu Morza Śródziemnego - Melilla i Ceuta.
Hiszpania jest krajem typowo górzystym i wyżynnym, a w części centralnej znajduje się płaskowyż o nazwie Meseta Iberyjska. Region ten ma suchy klimat i charakteryzuje go brak drzew. Kraj leży w strefie klimatów podzwrotnikowych i należy do jednych z najbardziej słonecznych miejsc na świecie. Dzięki zabytkowym miastom i pięknym plażom Hiszpania jest celem wakacyjnych wycieczek. Popularnością cieszą się również hiszpańskie wyspy: Majorka, Ibiza, Kanary oraz wybrzeża: Costa Brava, Costa Blanca, Costa Del Sol czy Costa Dorada.
Hiszpania - ustrój polityczny
Ustrój polityczny w Hiszpanii to dziedziczna monarchia konstytucyjna łączona z demokracją parlamentarną. Na czele państwa stoi monarcha. Król nie ma jednak realnej władzy prócz desygnowania premiera zawsze wyłanianego z partii, która wygra wybory.. Rządem kieruje premier. a władza wykonawcza należy do rady ministrów.
Głową państwa w Hiszpanii jest król Filip VI.Szefem Hiszpańskiego rządu jest obecnie premier Pedro Sánchez.
Władza ustawodawcza jest sprawowana przez dwuizbowy (bikameralny) parlament, który nosi nazwę Kortezów Generalnych. 350 członków Kongresu Deputowanych (Congreso de Diputados) wybieranych jest na cztery lata w wyborach powszechnych, zaś wybór 266 członków Senatu na czteroletnią kadencję jest mieszany: 208 wybierają bezpośrednio obywatele, a 58 mianują regionalne legislatury.
Państwo składa się z 17 geograficznych regionów, które nazywane są wspólnotami autonomicznymi.
Hiszpania - gospodarka krajowa
Gospodarka Hiszpanii jest dobrze rozwinięta. Opiera się głównej mierze na turystyce, przemyśle motoryzacyjnym, rolnictwie, a także nowoczesnych technologiach.
Kraj jest ponadto jednym z głównych producentów win oraz oliwy.
Hiszpania jest także liderem w produkcji energii odnawialnej – szczególnie energii wiatrowej i słonecznej.
Hiszpania - historia w pigułce
Hiszpania była zamieszkiwana przez Iberów i Celtów, Greków, Fenicjan i Kartagińczyków, a następnie przez długie lata była pod panowaniem starożytnego Rzymu. Znalazła się także w obrębie Imperium Osmańskiego. Dopiero w XV wieku powstało Imperium Hiszpańskie. Złoty wiek Hiszpanii datowany jest na okres ekspansji kolonialnej, która ukształtowała dziedzictwo tego kraju. W XVII Hiszpania miała swoje kolonie w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej i była jednym z najsilniejszych imperiów świata.
Hiszpania straciła w jednak swoją dominację z powodu wewnętrznych konfliktów, wojen i kryzysu gospodarczego. Na przełomie XVIII i XIX wieku kraj był okupowany przez wojska napoleońskie, a potem był rządzony przez dyktatorów. W 1931 roku Hiszpania stała się republiką. Następnie w latach 1936-1939 miała miejsce wojnę domowa, a do władzy doszedł generał Francisco Franco, który wprowadził nacjonalistyczne rządy autorytarne.
Po jego śmierci w 1975 roku Hiszpania przywróciła monarchię parlamentarną i przeszła proces demokratyzacji. W 1982 roku Hiszpania została członkiem NATO. W 1986 r. kraj wszedł w skład Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, która została przekształcona w Unię Europejską.
Dzisiaj jest rozwiniętym państwem, które ma wysoki wskaźnik rozwoju społecznego. Stała się również jednym z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie ze względu na swoje piękne plaże, kuchnię, tradycję i kulturę.