Apel Scholza do szefowej Komisji Europejskiej. "Istnieje pilna potrzeba"
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz napisał list do szefowej Komisji Europejskiej. Polityk wezwał w nim Ursulę von der Leyen do ograniczenia biurokracji oraz wsparcia przemysłu motoryzacyjnego i metalurgicznego - podaje "Sueddeutsche Zeitung". Scholz chce również wprowadzania "dodatkowych zachęt do zakupu" samochodów elektrycznych.
"Obecnie istnieje pilna potrzeba wspólnego europejskiego impulsu, aby zmniejszyć koszty biurokracji i zwiększyć zdolności innowacyjne naszych firm" - napisał Scholz w liście do szefowej KE.
Podkreślił, że konieczne są również działania w odniesieniu do obowiązków sprawozdawczych przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonych praktyk biznesowych, które są regulowane dyrektywą UE. W obecnej formie wartość dodana jest "nieproporcjonalna do obciążenia biurokratycznego dla firm" - ocenił Scholz. W zamian zaproponował odroczenie obowiązku sprawozdawczego o dwa lata i podniesienie progów obrotu i liczby pracowników.
Niemcy. Olaf Scholz apeluje do szefowej KE. Zaproponował ulgę podatkową
Kanclerz skupił się w liście również na przemyśle motoryzacyjnym. Jego zdaniem konieczne są "dodatkowe zachęty do zakupu" samochodów elektrycznych. W tym celu chciałby wprowadzić "niebiurokratyczną ulgę podatkową dla pojazdów wyprodukowanych w Niemczech" dla klientów indywidualnych na poziomie krajowym. Na szczeblu UE domaga się "odpowiedniej inicjatywy krótkoterminowej".
W odniesieniu do obowiązujących od jesieni ceł nałożonych przez UE na produkowane w Chinach samochody elektryczne Scholz wezwał do rozmów z Chinami w celu osiągnięcia "polubownego zakończenia". Agencja dpa przypomniała, że Niemcy głosowały przeciwko unijnym cłom na elektryki z obawy przed konfliktem handlowym i możliwymi środkami odwetowymi wobec niemieckich producentów.
W liście do szefowej KE Scholz opowiedział się też za wsparciem przemysłu metalurgicznego w zakresie przyjaznej dla klimatu produkcji stali. W jego opinii przede wszystkim należy umożliwić wykorzystanie gazu ziemnego i tzw. niebieskiego wodoru. Podczas gdy zielony wodór jest wytwarzany z odnawialnych źródeł energii w sposób neutralny dla klimatu, niebieski wodór jest wytwarzany z gazu ziemnego, a powstający w tym procesie dwutlenek węgla jest trwale magazynowany - czytamy w dpa.
Kanclerz Niemiec zwrócił się do Donalda Tuska. Nazwał premiera przyjacielem
1 stycznia kanclerz Niemiec zamieścił w mediach społecznościowych wpis w języku polskim. Miało to związek z rozpoczęciem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
"W tych czasach pełnych wyzwań pracujemy razem na rzecz silnej Europy. Drogi Donaldzie Tusku, robimy to, stojąc ramię w ramię jako dobrzy przyjaciele" - napisał Olaf Scholz.
Scholz zasiada na stanowisku kanclerza Niemiec od grudnia 2021 roku. Zastąpił on Angelę Merkel. Wcześniej był wicekanclerzem i ministrem finansów w jej czwartym rządzie.
W listopadzie 2024 roku Wolna Partia Demokratyczna (FDP) opuściła koalicję rządzącą, którą współtworzyła z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD) oraz Sojuszem90/Zielonymi. Rząd Scholza nie uzyskał wotum zaufania, więc konieczne jest przeprowadzenie wyborów parlamentarnych. Te zaplanowano na 23 lutego 2025 roku.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PAP/INTERIA.PL