Reklama

Partia Demokratyczna

Poniedziałek, 10 października 2022 (10:37)AktualizacjaŚroda, 13 września 2023 (11:31)

Partia Demokratyczna jest jedną z dwóch głównych współczesnych partii politycznych w Stanach Zjednoczonych. Jej głównym rywalem politycznym jest Partia Republikańska. Partia znana jest jako big tent (wielki namiot) z centrowymi, konserwatywnymi, liberalnymi i postępowymi frakcjami ideologicznymi. Filozofia nowoczesnego liberalizmu Partii Demokratycznej łączy pojęcia wolności obywatelskiej i równości społecznej z poparciem dla gospodarki mieszanej. Reforma ładu korporacyjnego, ochrona środowiska, wsparcie dla zorganizowanej pracy, rozszerzenie programów społecznych, przystępne czesne w college'u, reforma opieki zdrowotnej, równość szans i ochrona konsumentów stanowią rdzeń programu gospodarczego partii.

Zwolennicy Partii Demokratycznej
Zwolennicy Partii Demokratycznej/CHANDAN KHANNA/AFP/East News/East News

Partia Demokratyczna

  • Rok założenia:08.01.1928
  • Siedziba:430 South Capitol St., Waszyngton, Stany Zjednoczone
  • Rodzaj:partia polityczna
W kwestiach społecznych Partia Demokratyczna opowiada się za reformą finansowania kampanii, prawami LGBT, reformą wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i reformą imigracyjną, a także surowszymi przepisami dotyczącymi broni, prawem do aborcji i reformą narkotykową. W XXI wieku Partia Demokratyczna przesunęła się znacząco na lewo w kwestiach społecznych, kulturowych i religijnych. 

Partia Demokratyczna - historia

Korzenie Partii Demokratycznej, podobnie jak w przypadku Partii Republikańskiej, sięgają Partii Demokratyczno-Republikańskiej, założonej przez Thomasa Jeffersona, Jamesa Madisona i innych wpływowych przeciwników konserwatywnych federalistów w 1792 roku. Partia została rozwiązana przed utworzeniem współczesnej Partii Demokratycznej. Historycy twierdzą, że współczesna Partia Demokratyczna została po raz pierwszy zorganizowana pod koniec lat 20. XIX wieku wraz z wyborem Andrew Jacksona na siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Została zbudowana głównie przez Martina Van Burena, który zgromadził szeroką kadrę polityków w każdym stanie, którzy opowiadali się za bohaterem wojennym Andrew Jacksonem z Tennessee. To sprawia, że Partia Demokratyczna jest najstarszą aktywną frakcją polityczną na świecie

Od czasu nominacji Williama Jenningsa Bryana jako kandydata na prezydenta w 1896 roku, partia generalnie pozycjonuje się na lewo od Partii Republikańskiej w kwestiach gospodarczych. Od 1948 roku nastąpiła liberalizacja poglądów Partii Demokratycznej w kwestii praw obywatelskich, chociaż konserwatywne frakcje sprzeciwiające się temu kierunkowi przetrwały w południowych stanach do 1960 r. 

Partia Demokratyczna — nazwa i symbole 

Symbol, który jest najczęściej wiązany z Partią Demokratyczną to osioł. Przeciwnicy Andrew Jacksona przekręcili jego imię na „jackass” jako określenie głupiego i upartego zwierzęcia. Jednak demokraci polubili ten tytuł i go podchwycili, a wizerunek osła przetrwał i ewoluował. Najstarsze przedruki osła powiązanego z Demokratami pochodzą z karykatury Thomasa Nasta z 1870 roku w Harper's Weekly. Inni karykaturzyści podążyli za Nastem i używali osła jako symbolu demokratów, a słonia — Republikanów. 

Na początku XX wieku tradycyjnym symbolem Partii Demokratycznej w stanach Indiana, Kentucky, Oklahoma i Ohio był kogut, w przeciwieństwie do republikańskiego orła. Ten symbol nadal pojawia się na kartach do głosowania w Indianie, Kentucky, Oklahomie i Wirginii Zachodniej. Kogut został przyjęty jako oficjalny symbol narodowej Partii Demokratycznej. Z kolei w stanie Nowy Jork symbolem karty do głosowania demokratów jest pięcioramienna gwiazda. 

Chociaż obie główne partie polityczne (i wiele mniejszych) używają tradycyjnych amerykańskich kolorów: czerwonego, białego oraz niebieskiego w swoim marketingu, to od wieczoru wyborczego 2000 r. niebieski stał się kolorem identyfikującym Partię Demokratyczną, a czerwony — Partię Republikańską. Tej nocy po raz pierwszy wszystkie główne sieci telewizyjne użyły tego samego schematu kolorów na mapie wyborczej: niebieskie stany dla Ala Gore'a (kandydata demokratów) i czerwone stany dla George'a W. Busha (kandydata Republikanów). Od tego czasu kolor niebieski jest szeroko stosowany przez media do reprezentowania Partii Demokratycznej. 

We wrześniu 2010 r. Partia Demokratyczna zaprezentowała swoje nowe logo, które zawierało niebieskie „D” wewnątrz niebieskiego okręgu na białym tle. Jest to pierwszy oficjalny logotyp partii. Od tego czasu symbol osła funkcjonuje półoficjalne w przekazie marketingowym demokratów.

Więcej na temat Partia Demokratyczna

Partia Demokratyczna - Wiadomości