Skrajna prawica weźmie szturmem PE? Znamy potencjalny rozkład miejsc

Dawid Szczyrbowski

Dawid Szczyrbowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,1 tys.
Udostępnij

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. może dojść do sporych przetasowań na europejskiej scenie politycznej. Z analizy przeprowadzonej przez Dział Badań i Analiz "Politico" wynika, że partie skrajnie prawicowe i eurosceptyczne wprowadzą więcej swoich przedstawicieli niż w kończącej się kadencji. Europejczycy pójdą do urn w czerwcu przyszłego roku.

Politico: Szykuje się zmiana układu sił po wyborach w 2024 r.
Politico: Szykuje się zmiana układu sił po wyborach w 2024 r.KENZO TRIBOUILLARDAFP

Analizy składu Parlamentu Europejskiego następnej kadencji dokonano na podstawie wyników badań sondażowych w poszczególnych państwach. Poparcie zestawił i porównał Dział Badań i Analiz "Politico".

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Zyskają eurosceptycy i skrajna prawica

Wyniki wskazują na istotne, ale nie rewolucyjne zmiany w unijnym gremium. Swój stan posiadania powinny zwiększyć skrajnie prawicowe i eurosceptyczne frakcje.

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) staliby się trzecim co do wielkości ugrupowaniem w Parlamencie Europejskim z liczbą 89 reprezentantów. Obecnie EKR posiada 66 europosłów. Przypomnijmy, do tej grupy należą politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz rządząca we Włoszech partia "Bracia Włosi".

Sojusz konserwatystów zrównałby się głosami z inną siłą w europarlamencie, czyli frakcją Odnowić Europę. Centrowa grupa straci 12 posłów.

Zyskuje także skrajnie prawicowa frakcja Tożsamość i Demokracja (ID). W analizie sondażowej wskazano, że stronnictwo zdobędzie 77 mandatów, czyli o 15 więcej niż obecnie posiada. Tożsamość i Demokracja zyskuje dzięki popularności niemieckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Szykują się zmiany w PE. Przedstawiono wyniki analizy

W opracowaniu podkreślono, że dominującą pozycję powinny utrzymać dwie największe frakcje: Europejska Partia Ludowa oraz Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów. Oba ugrupowania będą w posiadaniu 165 miejsc w PE, ci pierwsi stracą jednak aż 12 posłów.

Swój stan posiadania znacznie zmniejszą Zieloni. W 2019 r. wprowadzili do europarlamentu 72 przedstawicieli, za rok może być ich o 24 mniej. Najmniejszą grupą w PE pozostanie Lewica. Według przedstawionej analizy frakcja zyska ośmiu parlamentarzystów, wprowadzając ostatecznie 45 osób.

Opracowanie "Politico" opiera się na scenariuszu utrzymania 705 miejsc w PE. Zgodnie z zapowiedziami liczba europosłów w 2024 r. powinna wzrosnąć do 720.

Wybory do organu ustawodawczego Unii Europejskiej odbywają się co pięć lat. Europejczycy pójdą do urn pomiędzy 6 a 9 czerwca przyszłego roku.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zandberg w "Gościu Wydarzeń": Celem Lewicy na te wybory jest zmiana
      Zandberg w "Gościu Wydarzeń": Celem Lewicy na te wybory jest zmianaPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      546
      Super
      relevant
      345
      Hahaha
      haha
      71
      Szok
      shock
      48
      Smutny
      sad
      31
      Zły
      angry
      38
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,1 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na