Skrajna prawica weźmie szturmem PE? Znamy potencjalny rozkład miejsc
Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. może dojść do sporych przetasowań na europejskiej scenie politycznej. Z analizy przeprowadzonej przez Dział Badań i Analiz "Politico" wynika, że partie skrajnie prawicowe i eurosceptyczne wprowadzą więcej swoich przedstawicieli niż w kończącej się kadencji. Europejczycy pójdą do urn w czerwcu przyszłego roku.

Analizy składu Parlamentu Europejskiego następnej kadencji dokonano na podstawie wyników badań sondażowych w poszczególnych państwach. Poparcie zestawił i porównał Dział Badań i Analiz "Politico".
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Zyskają eurosceptycy i skrajna prawica
Wyniki wskazują na istotne, ale nie rewolucyjne zmiany w unijnym gremium. Swój stan posiadania powinny zwiększyć skrajnie prawicowe i eurosceptyczne frakcje.
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) staliby się trzecim co do wielkości ugrupowaniem w Parlamencie Europejskim z liczbą 89 reprezentantów. Obecnie EKR posiada 66 europosłów. Przypomnijmy, do tej grupy należą politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz rządząca we Włoszech partia "Bracia Włosi".
Sojusz konserwatystów zrównałby się głosami z inną siłą w europarlamencie, czyli frakcją Odnowić Europę. Centrowa grupa straci 12 posłów.
Zyskuje także skrajnie prawicowa frakcja Tożsamość i Demokracja (ID). W analizie sondażowej wskazano, że stronnictwo zdobędzie 77 mandatów, czyli o 15 więcej niż obecnie posiada. Tożsamość i Demokracja zyskuje dzięki popularności niemieckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD).
Szykują się zmiany w PE. Przedstawiono wyniki analizy
W opracowaniu podkreślono, że dominującą pozycję powinny utrzymać dwie największe frakcje: Europejska Partia Ludowa oraz Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów. Oba ugrupowania będą w posiadaniu 165 miejsc w PE, ci pierwsi stracą jednak aż 12 posłów.
Swój stan posiadania znacznie zmniejszą Zieloni. W 2019 r. wprowadzili do europarlamentu 72 przedstawicieli, za rok może być ich o 24 mniej. Najmniejszą grupą w PE pozostanie Lewica. Według przedstawionej analizy frakcja zyska ośmiu parlamentarzystów, wprowadzając ostatecznie 45 osób.
Opracowanie "Politico" opiera się na scenariuszu utrzymania 705 miejsc w PE. Zgodnie z zapowiedziami liczba europosłów w 2024 r. powinna wzrosnąć do 720.
Wybory do organu ustawodawczego Unii Europejskiej odbywają się co pięć lat. Europejczycy pójdą do urn pomiędzy 6 a 9 czerwca przyszłego roku.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!