Tusk po decyzji USA. Zadał krótkie pytanie

Piotr Białczyk

Piotr Białczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Hahaha
haha
Lubię to
like
2,3 tys.
Udostępnij

"Suwerenna, prozachodnia i zdolna do obrony przed rosyjską agresją Ukraina oznacza Polskę silniejszą i bezpieczniejszą. W politycznym zamieszaniu i narastającym chaosie właśnie to się liczy najbardziej. Kto kwestionuje tę oczywistą prawdę, przyczynia się do tryumfu Putina. Jasne?" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Donald Tusk reaguje na decyzję Donalda Trumpa. Zadał krótkie pytanie
Donald Tusk reaguje na decyzję Donalda Trumpa. Zadał krótkie pytaniePaweł SupernakPAP

Prezydent USA Donald Trump wstrzymał wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy po zeszłotygodniowej kłótni z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Gabinecie Owalnym. Decyzja Białego Domu wywołało lawinę komentarzy, w tym także polskiego premiera.

"Suwerenna, prozachodnia i zdolna do obrony przed rosyjską agresją Ukraina oznacza Polskę silniejszą i bezpieczniejszą. W politycznym zamieszaniu i narastającym chaosie właśnie to się liczy najbardziej. Kto kwestionuje tę oczywistą prawdę, przyczynia się do tryumfu Putina. Jasne?" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk.

Trump wstrzymuje wsparcie dla Ukrainy. MSZ i MON reagują

Wcześniej rano na ruch USA zareagował także marszałek Sejmu. Według Szymona Hołowni "decyzję Waszyngtonu Europa musi przyjąć mobilizacyjnie".

Hołownia zapytał też na platformie X: "Zbrojenia, sankcje, pomoc Ukrainie w obronie przed Putinem. Za co? Za rosyjskie aktywa zamrożone w Europie". Zaapelował też do Francji i Niemiec, iż "to nie czas na wahania". "Europo, nadszedł czas na działanie" - dodał Szymon Hołownia.

Głos zabrało także polskie MSZ.

- Została podjęta decyzja bez żadnych konsultacji ani sojusznikami z NATO, ani z zajmującą się wsparciem walczącej Ukrainy grupą Rammstein. Do tej decyzji odniesie się obradująca właśnie Rada Ministrów. Będzie to również temat dyskusji na zbliżającej się Radzie Europejskiej - przekazał rzecznik prasowy resortu Paweł Wroński.

Sprawę skomentował także wiceminister obrony narodowej. - Powinniśmy wiedzieć, że tym, co broni dzisiaj Europy, jeśli chodzi o wojska rosyjskie, to jest właśnie ten front, który jest między Ukrainą a Rosją - ocenił Cezary Tomczyk, Polityk dodał, że "wszystko co pomaga Ukrainie, pomaga też Polsce".

Wojna w Ukrainie. Kreml zadowolony z ruchu Waszyngtonu

Podobne stanowisko do Warszawy wyraziła Praga. Czeski premier wezwał do fundamentalnej zmiany obecnej polityki europejskiej.

"Musimy wzmocnić nasze zdolności ekonomiczne i militarne oraz wziąć pełną odpowiedzialność za nasze własne bezpieczeństwo. Wymaga to zwiększonych inwestycji w obronę. Zapewnienie naszego bezpieczeństwa oznacza również nasilenie naszego wsparcia dla Ukrainy. Nie możemy pozwolić, aby agresywna polityka Rosji, która zagraża nam wszystkim, odniosła sukces" - przekonywał Petr Fiala.

Inną optykę na krok Trumpa ma Moskwa.

- Oczywistym jest fakt, że do tej pory największym dostawcą sprzętu na front były Stany Zjednoczone. Jeśli USA tego zaprzestaną lub wstrzymają dostawy, będzie to prawdopodobnie najlepszy wkład w sprawę pokoju (na świecie) - powiedział Dmitrij Pieskow. Jednocześnie Moskwa chce poznać szczegóły decyzji Białego Domu.

Rzecznik prezydenta Rosji dodał, że do normalizacji relacji na Moskwa-Waszyngton dojdzie dopiero wtedy, gdy przestaną obowiązywać sankcje nałożone na Rosję.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Wiceminister cyfryzacji o ataku hakerskim na Polską Agencję Kosmiczną: Nastąpił ze WschoduRMF FMRMF
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
690
Super
relevant
261
Hahaha
haha
975
Szok
shock
96
Smutny
sad
55
Zły
angry
230
Hahaha
haha
Lubię to
like
2,3 tys.
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na