Premier Danii o "czerwonych liniach": Zakończmy dyskusję

Oprac.: Pola Kajda

Szefowa duńskiego rządu Mette Frederiksen apeluje do sojuszników Kijowa o to, aby przestali się wahać. Podkreśla, że Ukraina powinna mieć prawo do wykorzystania otrzymanej broni w ofensywie, a publiczna dyskusja na ten temat działa jedynie na korzyść Rosji. - Moja propozycja jest taka, żebyśmy zakończyli rozmowy o "czerwonych liniach". Najważniejsza "czerwona linia" została już przekroczona. I stało się to wtedy, gdy Rosjanie weszli do Ukrainy - podkreśliła premier.

Premier Danii Mette Frederiksen zajęła zdecydowane stanowisko w sprawie wojny w Ukrainie
Premier Danii Mette Frederiksen zajęła zdecydowane stanowisko w sprawie wojny w UkrainieIDA MARIE ODGAARD / Ritzau ScanpixAFP

Premier Danii Mette Frederiksen uważa, że sojusznicy Kijowa powinni być bardziej zdecydowani - podaje Bloomberg cytowany przez "Ukraińską Prawdę". Apeluje o to, aby przestać się wahać, czy pomóc Ukrainie w walce i zgodzić się na to, aby dostarczona do kraju broń została użyta przeciwko Rosji.

- W czasie tej wojny błędem było prowadzenie publicznej dyskusji na temat "czerwonych linii" (rozumianych jako granice nie do przekroczenia - red.). Po prostu dawało to Rosjanom zbyt dobrą kartę - przekazała mediom Frederiksen.

Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj raport Ukraina-Rosja.

Podkreśliła, że decyzje sojuszników wstrzymuje trwająca dyskusja o słuszności udzielenia Ukrainie zezwolenia na wykorzystanie broni w ofensywie. "Naprawdę dobrze byłoby położyć kres tym opóźnieniom. Uważam, że należy znieść te ograniczenia" - przekazała Frederiksen.

Premier Danii o "czerwonych liniach": Zakończmy dyskusję

Szefowa duńskiego rządu jest zdania, że zniesienie zakazu wykorzystania broni na terytorium Federacji Rosyjskiej nie będzie jednoznaczna z tym, że sojusznicy Kijowa włączają się w działania wojenne.

"Moja propozycja jest taka, żebyśmy zakończyli dyskusję o "czerwonych liniach". Najważniejsza "czerwona linia" została już przekroczona. I stało się to wtedy, gdy Rosjanie weszli do Ukrainy. Nie pozwolę, aby ktokolwiek w Rosji decydował o tym, co jest właściwe w NATO, w Europie czy w Ukrainie - podkreśliła.

Ukraina otrzymała broń. Trwają dyskusje

20 września Ministerstwo Obrony Ukrainy otrzymało pierwsze 40,7 mln euro z duńskiego pakietu pomocowego na wsparcie ukraińskiej produkcji broni. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg jest sceptyczny wobec gróźb Władimira Putina, które pojawiają się w kontekście dyskusji o zezwoleniu Ukrainie na wystrzeliwanie rakiet dalekiego zasięgu w głąb Rosji.

"The Times" podał, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania prawdopodobnie udzielą Ukrainie zezwolenia na użycie broni Storm Shadow. Jednak ta decyzja musi pozostać tajemnicą, aby Kijów zachował po swojej stronie element zaskoczenia.

Źródło: "Ukraińska Prawda"

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Poseł PiS o walce z powodzią: To był teatr polityczny. Państwo było sparaliżowanePolsat NewsPolsat News
Przejdź na