Litwinka wystąpiła w Rosji. Stanowcza reakcja prezydenta
Oprac.: Mateusz Kucharczyk
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda pozbawił mieszkającą w Rosji łyżwiarkę figurową Margaritę Drobiazko litewskiego obywatelstwa nadanego jej przed 30 laty w trybie wyjątkowym za zasługi dla litewskiego sportu. Zawodniczka twierdzi, że nie popiera Kremla i wojny, ale ma prawo nie przedstawiać publicznie swoich poglądów

Prezydencka Komisja ds. Obywatelstwa w czwartek jednomyślnie opowiedziała się za pozbawienia Margarity Drobiazko obywatelstwa Litwy za jej "publiczne poparcie dla reżimu Kremla prowadzącego wojnę na Ukrainie".
Litwa. Łyżwiarka Margarita Drobiazko straciła obywatelstwo
W sierpniu 2022 r. wobec Drobiazko pojawiły się zarzuty o wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Stało się to po tym, jak w towarzystwie partnera sportowego a prywatnie męża, Litwina Povilasa Vanagasa, wystąpiła w Soczi w widowisku zorganizowanym przez byłą rosyjską łyżwiarkę Tatianę Nawkę, żonę rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.
W reakcji na to prezydent Nauseda skreślił tę znaną parę łyżwiarzy z listy osób odznaczonych Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina V klasy wskazując, że "wymazali swoje osiągnięcia cynicznym aktem uczestnictwa w komercyjnej imprezie w Soczi".
Kim jest Margarita Drobiazko?
Margarita Drobiazko urodziła się w Moskwie, dostała litewskie obywatelstwo po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, dzięki specjalnej procedurze, za sukcesy sportowe.
Zawodniczka twierdzi, że nie popiera Kremla i wojny, ale ma prawo nie przedstawiać publicznie swoich poglądów, jeśli nie może, nie chce albo nie jest gotowa, by to zrobić.
Sprawdź, jak przebiega wojna w Ukrainie. Czytaj raport Ukraina-Rosja.
Drobiazko wraz z mężem zdobyli pierwsze w historii medale dla Litwy w łyżwiarstwie figurowym. Uczestniczyli też w pięciu igrzyskach olimpijskich.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!