Kolejny rosyjski generał aresztowany. W tle milionowa korupcja
Zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Wadim Szamarin decyzją sądu wojskowego został aresztowany na dwa miesiące. Rosyjski wojskowy oskarżany jest o przyjęcie dużej łapówki, za grozi mu do 15 lat więzienia. To kolejny generał zatrzymany w ostatnim czasie, któremu stawiane są zarzuty korupcyjne.

O zatrzymaniu Wadima Szamarina poinformował 235. Garnizonowy Sąd Wojskowy.
"22 maja wybrano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy. Zarzuty z punktu 6 art. 290 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej mówiącym o przyjęciu łapówki na szczególnie dużą skalę" - czytamy.
Generał Wadim Szamarin aresztowany. Milionowa łapówka
Z informacji przekazanych przez przedstawicielkę Komitetu Śledczego Swietłanę Petrenko oprócz generała, w sprawie, zatrzymano jeszcze dwie osoby.
- W okresie od kwietnia 2016 r. do października 2023 r. Szamarin otrzymał łapówkę od dyrektora generalnego Perm Telephone Plant Telta OJSC Aleksieja Wysokowa i głównej księgowej tej samej firmy Eleny Grisziny w wysokości 36 milionów rubli za zwiększenie wolumenu dostarczanych produktów w ramach kontraktów państwowych na potrzeby Ministerstwa Obrony Rosji i patronatu generalnego. Szamarin wykorzystał otrzymane środki według własnego uznania - poinformowała.
Według rosyjskich ekspertów aresztowanie generała związane jest z jego działaniami jako szefa Głównego Zarządu Łączności. Pod jego adresem od wielu miesięcy miały spływać skargi dotyczące nie realizowania prac badawczo-rozwojowych. Jak wyjaśniono, Szamarin i podlegli mu wojskowi przyjmowali ogromne pieniądze, które miały być wydawane na unowocześnianie technologii wykorzystywanej w armii, jednak programy nie były realizowane.
"Wystarczająco dużo było skarg na Szamarina za pompowanie raportów o tym, jak wszystko jest w porządku i za podejmowanie bezpodstawnych decyzji organizacyjnych, które szkodziły organizacji łączności w oddziałach" - pisze twórca kanału Rybar, jeden z najpopularniejszych blogerów wojskowych w kraju.
O głośnej krytyce działań zastępcy szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji mówił także politolog Siergiej Markow. Jego zdaniem zatrzymanie Wadima Szamarina to element "czystek wśród starszych generałów", które z zadowoleniem przyjmują młodsi oficerowie.
"Aresztowanie Szamarina wzbudziło poparcie oficerów wojskowych i blogerów (...) Poparli także aresztowanie Timura Iwanowa takim aplauzem, że echo wciąż słychać" - przekonuje.
Generał Wadim Szamarin aresztowany. Jest reakcja Kremla
Do poważnych problemów szefa Głównego Zarządu Łączności odniósł się w trakcie briefingu prasowego rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Urzędnik podkreślił, że nie może ujawnić, czy Kreml otrzymał wcześniej o informacje o planach zatrzymania. Jednocześnie dodał, że jest to element zapowiadanej walki z korupcją.
- To konsekwentny wysiłek, a nie kampania (...) To integralna część naszych organów ścigania. Oczywiście nie ma tu mowy o żadnej agitacji. Walka z korupcją trwa we wszystkich departamentach - mówił.
Do tej pory Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej nie wydało żadnego komunikatu w tej sprawie.
Kolejni zatrzymani w rosyjskiej armii. Zarzuty korupcji i przekupstwa
Generał Wadim Szamarin nie jest jedynym wysoko postawionym rosyjskim wojskowym, który został zatrzymany przez służby z podejrzeniem przyjmowania łapówek.
17 maja 235. Garnizonowy Sąd Wojskowy poinformował o aresztowaniu byłego dowódcy 58. Połączonej Armii, generała dywizji Iwana Popowa stawiając mu zarzuty "oszustwa na szczególnie dużą skalę". Jak przekazała przedstawicielka rosyjskiego Komitetu Śledczego Swietłana Petrenko z ustaleń wynika, że "Popow brał udział w kradzieży w 2023 roku ponad 1700 ton wyrobów walcowanych z metalu zakupionych przez administrację wojskowo-cywilną obwodu zaporoskiego w ramach udzielania pomocy humanitarnej. Materiały miały być przeznaczone na sprzęt inżynieryjny obiektów obronnych na linii kontaktu bojowego, a wartość wyniosła ponad 130 milionów rubli".
Kilka dni wcześniej ten sam sąd wojskowy zdecydował o zatrzymaniu szefa Głównego Zarządu Kadr Ministerstwa Obrony generała broni Jurija Kuzniecowa, który oskarżany jest o "przekupstwo na szczególnie dużą skalę".
W drugiej połowie kwietnia moskiewski Sąd przekazał informacje o zatrzymaniu wiceministra obrony Timura Iwanowa. W tej samej sprawie aresztowani zostali także biznesmeni Siergiej Borodin i Aleksander Formin.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!