Jest na celowniku Kremla od lat. Rosyjski działacz zaatakowany w swoim domu
"Wygląda na to, że dzisiaj są moje drugie urodziny. Piąta próba ataku była najbardziej niekonwencjonalna i udana" - napisał w mediach społecznościowych Ilja Ponomariow. Dom jednego z liderów rosyjskiej opozycji został zaatakowany przy użyciu dronów. Polityk przeżył, trafił do szpitala.
O ostrzale domu byłego rosyjskiego parlamentarzysty, a obecnie krytyka Kremla, poinformował portal Oboz.ua. Budynek znajdujący się na obrzeżach Kijowa został trafiony bezzałogowcem Geran-2. W wyniku wybuchu polityk został ranny.
Z informacji, które podał sam Ponomariow wynika, że dron eksplodował około 5 metrów od drzwi wejściowych. Budynek jest mocno uszkodzony. Odłamki powstałe przy wybuchu raniły mężczyznę m.in. w twarz. Na szczęście nie były to bardzo poważne obrażenia. Opozycjonista trafił do szpitala, gdzie natychmiast udzielono mu pomocy.
Rosjanie ostrzelali Kijów. Celem dom opozycjonisty
Kilkadziesiąt minut po wydarzeniu w sieciach społecznościowych pojawił się krótki wpis Ilji Ponomariowa. Polityk przyznał, że jest to kolejna próba zamachu na niego.
"Wygląda na to, że dzisiaj są moje drugie urodziny. Piąta próba ataku była najbardziej niekonwencjonalna i udana. Trudno było się obronić" - czytamy.
Jak podkreślił polityk, dzisiejszy ostrzał jego domu, to druga próba tego typu ataku. Pierwsza nastąpiła dzień wcześniej, kiedy to bezzałogowce uderzały bardzo blisko jego miejsca zamieszkania. Wówczas jednak były skutecznie zestrzeliwane przez obronę przeciwlotniczą, a szkody wyrządziły jedynie szczątki, które spadły około 100 metrów od budynku.
Kim jest Ilja Ponomariow?
Ilja Wołodymyrowicz Ponomariow to rosyjski polityk i przedsiębiorca. W swojej politycznej karierze był m.in. członkiem frakcji Sprawiedliwa Rosja i zastępcą przewodniczącego rosyjskiej Dumy Państwowej V i VI kadencji. W marcu 2014 podczas głosowania w Dumie Państwowej ratyfikacji traktatu o aneksji Krymu jako jedyny zagłosował przeciw. Polityk otwarcie twierdził, że jest to część terytoriów Ukrainy i wzywał do wycofania stamtąd rosyjskich wojsk.
Jeszcze w tym samym roku musiał opuścić Rosję. W kraju wszczęto wobec niego postępowanie karne. Duma Państwowa Rosji zgodziła się na jego aresztowanie, oficjalnie usłyszał zarzuty pomocnictwa w defraudacji funduszu Skołkowo.
W 2019 roku ówczesny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nadał Ponomariowowi ukraińskie obywatelstwo. Obecnie opozycjonista współpracuje m.in. z Narodową Armią Republikańską. Jest także zaangażowany w Kongres Deputowanych Ludowych z Rosji zrzeszający antykremlowskich polityków. Celem Kongresu jest m.in. napisanie nowej konstytucji Federacji Rosyjskiej i wprowadzenie jej w życie po zmianie władz.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!