Reklama

Elżbieta Łukacijewska

Środa, 8 listopada 2023 (12:18)AktualizacjaCzwartek, 16 maja 2024 (15:08)

Elżbieta Łukacijewska - posłanka na Sejm IV, V i VI kadencji oraz deputowana do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji. W 2001 roku wstąpiła do powstającej wówczas Platformy Obywatelskiej, została także założycielką tej partii w województwie podkarpackim, z którego pochodzi.

Elżbieta Łukacijewska
Elżbieta Łukacijewska/East News

Elżbieta Łukacijewska

Elżbieta Łukacijewska - wykształcenie i doświadczenie zawodowe
Elżbieta Łukacijewska jest absolwentką studiów na Wydziale Zarządzania i Marketingu Politechniki Rzeszowskiej (2004).

W latach 1985-1991pracowała jako księgowa w zakładzie Alima-Gerber S.A. w Rzeszowie, a następnie jako główna księgowa w Zespole Szkół w Cisnej w latach 1993-1998. 

Elżbieta Łukacijewska - kariera polityczna

Od 1998 do 2001 Elżbieta Łukacijewska była wójtem podkarpackiej gminy Cisna, będąc w tym czasie również wiceprzewodniczącą konwentu wójtów gmin bieszczadzkich.

W 2001 roku Elżbieta Łukacijewska zaangażowała się w działalność Platformy Obywatelskiej. W tym samym roku otrzymała w wyborach parlamentarnych mandat posła na Sejm. Następnie uzyskała reelekcję w wyborach w 2005 i 2007 roku.

W czasie swojej pierwszej kadencji w Sejmie zasiadała w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz w Komisji Spraw Zagranicznych, z której przeszła w 2003 r. do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Pełniła też funkcję wiceprzewodniczącej Komisji ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn oraz przewodniczącej Podkomisji stałej do spraw monitorowania pozyskiwania i wykorzystania środków z funduszy z Unii Europejskiej. Należała do zgromadzenia parlamentarnego polsko-ukraińskiego.

W swojej drugiej kadencji pracowała w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz w Komisji Łączności z Polakami za Granicą. W trzeciej zasiadała w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej, a także w Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Zdrowia. 

W latach 2004–2010 była przewodniczącą regionu podkarpackiego Platformy Obywatelskiej, następnie została jego wiceprzewodniczącą.

Elżbieta Łukacijewska - działalność w Parlamencie Europejskim

Elżbieta Łukacijewska po raz pierwszy została eurodeputowaną w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku, kandydując z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu rzeszowskim. W Europarlamencie VII kadencji należała do frakcji Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Pracowała w Komisji Rozwoju Regionalnego i Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. 

W 2014 roku Elżbieta Łukacijewska została ponownie wybrana do Parlamentu Europejskiego. Została członkinią Komisji Transportu i Turystyki oraz zastępczynią członka Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Należała wtedy również do Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i Delegacji do spraw stosunków z Australią i Nową Zelandią.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 uzyskała kolejną reelekcję, startując z listy Koalicji Europejskiej. Rozpoczęła pracę w Komisji Transportu i Turystyki, Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia oraz Komisji Handlu Międzynarodowego. Jest również członkinią Delegacji do spraw stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego oraz wiceprzewodniczącą Delegacji. do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE.

Została kandydatką Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Elżbieta Łukacijewska - odznaczenia i wyróżnienia

Elżbieta Łukacijewska została w 2012 r. odznaczona Złotym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju". 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyróżniło ją dyplomem za wkład w umacnianie relacji polsko-ukraińskich.

Elżbieta Łukacijewska - życie prywatne

Mężem Elżbiety Łukacijewskiej jest Grzegorz Łukacijewski.

Powiązane z tematem Elżbieta Łukacijewska

Platforma Obywatelska (PO) to polska partia polityczna początkowo utworzona jako stowarzyszenie 24 stycznia 2001 roku, a następnie zarejestrowana jako partia pod nazwą Platformy Obywatelskiej...

Elżbieta Łukacijewska - Wiadomości

Piątek, 26 kwietnia 2024 (13:31)
Donald Tusk zamieszał w platformianym kotle i zbudował listy do Parlamentu Europejskiego "pod siebie". Jego decyzje sprawiły, że wewnątrz PO znów zrobiło się gorąco. Są tu politycy niezadowoleni,...

Elżbieta Łukacijewska - Wideo

Środa, 22 czerwca 2022 (08:00)
Partia kanclerza Olafa Scholza jest mentalnie bliżej Władimira Putina – mówiła w programie “Studio Europa” europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska. - Nie poszłabym aż tak daleko – ripostowała Terry...