Reklama

Reklama

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pączku. Czyli kiedy wypada Tłusty Czwartek?

Tłusty Czwartek już za trzy tygodnie. Przypominamy, kiedy dokładnie wypada to święto, ile kalorii ma pączek oraz ile trzeba się "namęczyć", by spalić nadprogramowe kalorie.

Tłusty Czwartek to jedno ze świąt związanych z Wielkanocą. Nie tylko jeśli chodzi o samą tradycję, ale także datę. Tłusty Czwartek jest bowiem świętem ruchomym i wypada dokładnie 52 dni przed Wielką Niedzielą. W który dzień będzie to w 2022 roku?

Kiedy wypada Tłusty Czwartek w 2022 roku? 24 lutego

Wiedząc, że Wielkanoc wypada w tym roku 17 kwietnia, łatwo policzyć, że Tłusty Czwartek będziemy świętować już 24 lutego. Czyli za trzy tygodnie.  

Macie już upatrzoną cukiernię na ten dzień? Tłusty Czwartek bowiem nie bez przyczyny ma w nazwie "tłusty". W tym dniu zwyczajowo objadamy się słodkościami łączonymi z tą tradycją - pączkami, faworkami czy karnawałowymi różami.

Reklama

Tłusty Czwartek. Ile kalorii ma pączek?

Objadanie się pączkami w Tłusty Czwartek to jednak nie tylko duża przyjemność. Zwyczaj ten ma także swoją ciemną stronę - nadprogramowe kalorie. Ile ich jest w tradycyjnym pączku, skoro często słyszymy o "kalorycznej bombie"? Średnio pączek ma ok. 270-290 kalorii. Z czekoladą, budyniem albo lukrem - nieznacznie więcej, od 300 do 350 kcal.

Zaskakującą ciekawostką jest fakt, że pączki przyrządzane na słodko są znane w Polsce od XVI wieku. Wcześniej były nadziewane głównie... słoniną. Słodka forma to najpewniej zapożyczenie z kuchni arabskiej.

A jeśli nie pączki, to może faworki? 100 gramów popularnego chrustu przekłada się na ok. 350 kcal.

Ile aktywności fizycznej trzeba, by spalić jednego pączka?

Dietetycy nie mają wątpliwości. Zajadanie się pączkami w Tłusty Czwartek nie jest korzystne dla zdrowia. Na pewno jednak tradycyjne pączki, z marmoladą albo z dżemem różanym, są lepszym rozwiązaniem niż te z dodatkiem kremów.

Niechcianych kalorii można się oczywiście pozbyć. Jednak potrzebny będzie nie lada wysiłek. Na każdego zjedzonego pączka jest wskazane średnio 45 minut aktywności fizycznej, bez przerywania. Innymi słowy, z umiarem wszystko jest do jedzenia, ale trzeba to obudować potem właściwym stylem życia.

Czytaj też: Najlepsze domowe pączki - przepis

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy