Reklama

Tłusty czwartek

Środa, 5 lutego 2025 (12:06)AktualizacjaCzwartek, 6 lutego 2025 (14:25)

Tłusty czwartek to tradycyjne święto obchodzone w kościołach chrześcijańskich w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. W Polsce ten dzień wiąże się z obyczajem spożywania słodkich wypieków, w szczególności pączków i faworków. Tłusty czwartek wyznacza początek ostatniego tygodnia karnawału. A dokładnie kiedy jest tłusty czwartek? Ile pączków można zjeść w tłusty czwartek? Wyjaśniamy.

Tłusty czwartek
Tłusty czwartek/123RF/PICSEL

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek - historia 

Tłusty czwartek i tradycja jego obchodzenia wywodzi się z czasów pogańskich, gdy świętowano nadejście wiosny m.in. przez spożywanie tłustych potraw i wypieków. W średniowieczu stał się częścią chrześcijańskiego kalendarza i był ostatnią okazją do zjedzenia obfitego posiłku przed Wielkim Postem

Na ziemiach polskich tłusty czwartek zyskał również regionalne odmiany. W Małopolsce obchodzono combrowy czwartek, nazwany tak na cześć rzekomo surowego burmistrza Krakowa - Combra. Po jego śmierci przekupki organizowały zabawy i zaczepiały mężczyzn na rynku.

Pączki na tłusty czwartek

Początkowo pączki wyrabiano z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną. Czy to były najlepsze pączki? Najprawdopodobniej nie, bo około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj spożywania pączków w słodkiej wersji. 

Wciąż różniły się one od tych znanych współcześnie, bo w ich wnętrzu często umieszczano orzeszek lub migdał. Wierzono, że osoba, która natrafi na taki "szczęśliwy" pączek, będzie miała powodzenie i dostatek.

Tłusty czwartek - data

Kiedy wypada tłusty czwartek w Polsce? Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, którego data zależy od terminu Wielkanocy. W zależności od tego kiedy wypada Wielkanoc tłusty czwartek przypada na ostatni czwartek przed Środą Popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. 

Z tego powodu tłusty czwartek może wypaść w przedziale między 29 stycznia a 4 marca. 

Kiedy jest tłusty czwartek w 2025 r.? W 2025 r. tłusty czwartek obchodzimy 27 lutego.

Tłusty czwartek - tradycja w Polsce

Ile pączków można zjeść w tłusty czwartek? W Polsce tłusty czwartek to dzień, w którym zgodnie z tradycją należy zjeść przynajmniej jednego pączka, co ma zapewnić pomyślność na cały rok. To dobra wróżba związana w tłustym czwartkiem. 

W różnych regionach Polski można spotkać np.: 
  • pączki tradycyjne, nadziewane konfiturą różaną, posypane cukrem pudrem lub lukrem;
  • faworki (chrust) - kruche, smażone w głębokim tłuszczu ciasteczka, posypane cukrem pudrem;
  • hiszpańskie pączki (zwane także gniazdkami) - wyrabiane na bazie ciasta parzonego.

Tłusty czwartek - tradycje w innych krajach

W Wielkiej Brytanii obchodzi się "Pancake Tuesday" (naleśnikowy wtorek), przypadający na dzień przed Środą Popielcową, podczas którego spożywa się naleśniki na słodko i wytrawnie.

W Niemczech, zwłaszcza w Nadrenii, świętuje się "Schmotziger Donnerstag" (babski karnawał), który przypada w ostatni czwartek przed Środą Popielcową. Tego dnia kobiety symbolicznie przejmują władzę przez obcięcie krawatów mężczyznom.

W Grecji odpowiednikiem Tłustego Czwartku jest "Tsiknopempti" ("dymny czwartek"), obchodzony w drugi czwartek przed Wielkim Postem, kiedy spożywa się duże ilości grillowanego mięsa.

W Norwegii podobnie jak w Polsce obchodzi się "Fastelavnssøndag", przypadający w ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem, podczas którego spożywa się słodkie wypieki.

We Francji odpowiednikiem tłustego czwartku jest "Mardi Gras" (tłusty wtorek), kiedy tradycyjnie serwuje się gofry, faworki i pączki.
Temat Tłusty czwartek znajdziesz również w serwisie: Kobieta, Biznes

Tłusty czwartek - Wiadomości

Niedziela, 25 lutego 2024 (10:00)
Zbliża się Wielkanoc - jedno z najważniejszych świąt w religii chrześcijańskiej. Oznacza to nie tylko liczne obchody w kościołach związane z Wielkim Tygodniem czy Wielkanocą, ale także wolne od...
Środa, 31 stycznia 2024 (12:23)
Ostatki - ostatnie dni na huczną, karnawałową zabawę. W 2024 roku wypadają one 13 lutego, poprzedzając Środę Popielcową, którą obchodzić będziemy 14 lutego. Z kolei kilka dni wcześniej, 8 lutego,...