Reklama

Reklama

Poświęcenie kościoła bł. Jana Pawła II z udziałem Episkopatu

Z udziałem Episkopatu Polski poświęcony został w niedzielę kościół bł. Jana Pawła II w Sanktuarium bł. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie. - Centrum nie jest pomnikiem, ale ważnym miejscem spotkania z osobą Jana Pawła II - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

 - Świątynia ta, wraz z całym centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" jest przede wszystkim wyrazem wdzięczności Bogu za wyjątkowego syna narodu polskiego, który w naszym pokoleniu został następcą św. Piotra, pasterzem Kościoła powszechnego i duchowym przywódcą współczesnego świata - podkreślił metropolita krakowski na początku mszy św.

Reklama

Jan zaznaczył, wzniesiona w Krakowie świątynia i powstające stopniowo centrum Jana Pawła II przygotowują wiernych do kanonizacji błogosławionego papieża. - Modlimy się również dzisiaj o dar tej kanonizacji, ufając, że nastąpi ona w niedługim czasie - mówił hierarcha.

Według niego Centrum "Nie lękajcie się!" jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, ale także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie zostawił. "Chcemy to dziedzictwo twórczo rozwijać, chcemy w jego świetle stawić czoło nowym wyzwaniom, a także przekazać je następnym pokoleniom" - zadeklarował kard. Dziwisz.

"To duchowy testament błogosławionego Jana Pawła II stał się fundamentem"

- To duchowy testament błogosławionego Jana Pawła II stał się fundamentem tutejszego Centrum, tu będziemy zawsze wolni od lęku i tu będziemy się starać uwalniać ludzi od lęku i zagrożeń współczesnego świata - dodał.

Metropolita krakowski wyraził radość, że w całej Polsce powstają inicjatywy zmierzające do uczczenia pamięci Jana Pawła II. Sprecyzował, że ma na myśli powstające Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie i kościół bł. Jana Pawła II w Toruniu, który buduje Rodzina Radia Maryja. - Razem chcemy dziękować Bogu za ten wielki pontyfikat i razem chcemy iść drogą uczniów Chrystusa, jaką nam wskazał Jan Paweł II na XXI wiek - zaznaczył.

Niedzielna msza św. rozpoczęła się uroczystą procesją prowadzącą wokół budynków z kościoła dolnego do górnego. Na jej początku kard. Dziwisz w obecności biskupów poświęcił kościół. Później odbyła się ceremonia poświęcenia ołtarza.

"Ważne miejsce dla pobożności współczesnego człowieka"

W wygłoszonej homilii biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy podkreślił, że poświęcona w niedzielę świątynia dedykowana Janowi Pawłowi II, razem ze znajdującą się obok Bazyliką Bożego Miłosierdzia, stanowią ważne miejsce dla pobożności współczesnego człowieka. - Można powiedzieć, że od błogosławionego Jana Pawła II droga będzie prowadzić do Miłosierdzia Bożego i odwrotnie - zaznaczył.

- Mamy przed oczyma niezwykłe dzieła Jana Pawła II, apostoła Bożego Miłosierdzia, które dokonał na ziemi i wciąż dokonuje w niebie. Odegrały one decydującą rolę w dziejach współczesnego Kościoła i wytyczyły drogę na przyszłość - dodał bp Rakoczy.

Chronił przed "ateistyczną indoktrynacją i zgubnymi drogami życia"

Mówiąc o wyjątkowym przesłaniu papieża Polaka skierowanym do ludzi młodych podkreślił, że w swoim nauczaniu starał się on ochraniać młodych ludzi przed "ateistyczną indoktrynacją i zgubnymi drogami życia".

"Dawał odpowiedź na uniwersalne pytania, wyzwania i problemy, które najbardziej niepokoją młodego człowieka (). Starał się kierować wzrok młodych ludzi poza horyzont doczesności, kreślić plan na życie zgodne z prawem naturalnym wpisanym w człowieka. Wskazywał drogi, jakimi należy iść ku pełni człowieczeństwa i drogi świętości" - zaznaczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Podczas niedzielnej uroczystości 50-lecie przyjęcia święceń kapłańskich obchodzili: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając i biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Była to także 25. rocznica sakry biskupiej metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodził biskup Grzegorz Ryś, zaś 20-lecie kapłaństwa świętował biskup Damian Muskus (obaj z archidiecezji krakowskiej). List gratulacyjny nadesłał papież Franciszek.

Jak podkreślił podczas mszy biskup Rakoczy, całe życie kapłańskie i biskupie jubilatów przebiegało "w blasku i pod opiekuńczymi skrzydłami Jana Pawła II".

Po mszy odbyło się otwarcie Muzeum Jana Pawła II w tymczasowej siedzibie, ponieważ właściwy budynek znajduje się w budowie. Prezentuje ono pamiątki i przedmioty osobiste papieża. Również po mszy na terenie sanktuarium rozpoczął się piknik rodzinny oraz pokaz papieskich samochodów, w tym stara, którym Jan Paweł II podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

W kościele może pomieścić się ok. 1,2 tys. wiernych

Uroczyste poświęcenie nowego kościoła nastąpiło dwa lata po wprowadzeniu relikwii Jana Pawła II do kościoła dolnego (kościoła relikwii). W  tym czasie powstała świątynia o powierzchni prawie 2,5 tys. mkw. Jest ona praktycznie ukończona, ostatnie prace trwają na zewnątrz gmachu.

W kościele może pomieścić się ok. 1,2 tys. wiernych. Filary nawy głównej zostały wykonane z barwionego betonu, który przypomina piaskowiec. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa autorstwa pochodzącego ze Słowenii jezuity o. Marko Ivana Rupnika, twórcy mozaik m. in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Na drzwiach wejściowych odlanych z brązu przedstawione zostały postacie bł. Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych, których wyniósł na ołtarze. Elewacja budynku będzie wyłożona cegłami i sprowadzonym z Bułgarii wapieniem.

Koncepcja Sanktuarium Jana Pawła II opiera się na placu, który jest otwarty na pobliskie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Ma to symbolicznie wyrażać przesłanie, że Jan Paweł II prowadzi wiernych do miłosierdzia Bożego. Z kolei ośmioboczna forma kościoła ma podkreślić związek z tradycją chrześcijaństwa, przywołać skojarzenia z Rzymem i czasami Jezusa.

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".

Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował Karol Wojtyła, późniejszy papież. Budowa Centrum została zainaugurowana 11 października 2008 roku; 23 października 2010 w fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny, pobłogosławiony przez Benedykta XVI.

Dowiedz się więcej na temat: uroczystości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama