Reklama

Reklama

Papież Franciszek o sytuacji migrantów: Odczuwam ból

- Odczuwam ból - napisał na Twitterze papież Franciszek w kontekście sytuacji uchodźców na całym świecie. To nie pierwszy raz w ostatnich tygodniach gdy głowa Kościoła katolickiego ujęła się za migrantami.

Post dotyczący uchodźców pojawił się na koncie papieża Franciszka na Twitterze w niedzielę.

Papież Franciszek: Odczuwam ból

"Odczuwam ból myśląc o tych, którzy zginęli w kanale La Manche, o tych na granicy z Białorusią, wielu z nich to dzieci, o tych, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym, a także o tych, którzy zostali repatriowani do Północnej Afryki i zamienieni w niewolników" - napisał papież.

To nie pierwszy raz, gdy Franciszek odnosi się do sytuacji migrantów na całym świecie. Pod koniec października podczas jednej z modlitw Anioł Pański papież apelował o położenie kresu praktyce odsyłania migrantów do krajów, które nie są bezpieczne.

Reklama

- Wyrażam moją bliskość z tysiącami migrantów, uchodźców i innych potrzebujących ochrony w Libii - mówił papież Franciszek. - Nigdy o was nie zapomnę. Zawsze słyszę wasze wołanie i modlę się za was. Wielu z tych mężczyzn, kobiet i dzieci poddawanych jest nieludzkiej przemocy. Po raz kolejny proszę wspólnotę międzynarodową, aby dotrzymała obietnic i poszukiwała wspólnych, konkretnych i trwałych rozwiązań dla zarządzania ruchami migracyjnymi w Libii i w całym basenie Morza Śródziemnego - wezwał.

- Trzeba położyć kres powrotowi migrantów do krajów, które nie są bezpieczne i nadać pierwszeństwo ratowaniu życia ludzkiego na morzu przy pomocy środków pomocy i organizacji sprowadzania na ląd, zagwarantowaniu godnych warunków życia, innych niż więzienie, regularnych szlaków migracyjnych i dostępu do procedury azylowej - oświadczył papież Franciszek.

Apel polskich biskupów w sprawie sytuacji na granicy

Polscy biskupi z kolei zwrócili się w ostatnich dniach z apelem do rządu Zjednoczonej Prawicy odnośnie sytuacji migrantów na granicy z Białorusią. W komunikacie po obradach 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski duchowni apelowali, by "skutecznie broniąc bezpieczeństwa naszych granic, rodzin i domów, podjęli także trud dostrzeżenia będącego w prawdziwej potrzebie przybysza i udzielenia mu, w duchu Ewangelii, koniecznego wsparcia" i "usilnie proszą o umożliwienie dostępu do potrzebujących, tak teraz, jak i po zakończeniu stanu wyjątkowego".

"Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podkreślają, że nie ma sprzeczności w równoczesnym obowiązku obrony naszych granic i wsparciu dla tych, którzy stali się ofiarami tej trudnej sytuacji. Nie ma też wewnętrznego konfliktu między dobrze rozumianym patriotyzmem i koniecznością obrony naszych granic a pomocą bliźniemu w potrzebie, w duchu dobrego samarytanina" - czytamy w komunikacie polskich biskupów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje