Reklama

Reklama

Modlitwy za zmarłych rodziców, małżonków i bliskich. To nie tylko "Wieczny odpoczynek"

Modlitwy za zmarłych są znane i praktykowane od pierwszych wieków istnienia chrześcijaństwa. Chrześcijanie wierzą, że to prośba do Boga o uwolnienie dusz zmarłych z czyśćca i wyzwolenie ich od wszystkich grzechów oraz kar. Ma też przyśpieszyć wejście dusz czyśćcowych do Królestwa Bożego. Oto najpiękniejsze i najważniejsze modlitwy za zmarłych, które każdy katolik powinien znać.

Modlitwy za zmarłych. Czym są i dlaczego je odmawiamy?

Listopad to miesiąc, w którym w szczególny sposób wspominamy tych, którzy odeszli. To również czas na szczerą modlitwę za nich. Modlitwa przy grobach zmarłych jest bowiem nie tylko rodzinną tradycją, ale także uczynkiem miłosierdzia.

Wyznawcy chrześcijaństwa wierzą, że przynosi ona realną pomoc w dostaniu się do nieba duszom cierpiącym w czyśćcu. Czynią to w myśl wskazań Pisma Świętego, które mówi, że "święta i zbawienna jest myśl modlić się za zmarłych, aby byli od grzechów uwolnieni" (2 Mch 12, 46).

„Wieczny odpoczynek”, czyli najbardziej znana modlitwa za zmarłych

Najważniejsza modlitwa za zmarłych to "Wieczny odpoczynek". Jest ona odmawiana w bardzo różnych punktach czasowych - począwszy od samego momentu śmierci człowieka (w modlitewnikach znaleźć ją można w rozdziałach dotyczących rytuału śmierci chrześcijańskiej), poprzez obrzędy pogrzebu, aż po chwile bardziej od śmierci oddalone w czasie.

Reklama

Tekst modlitwy "Wieczny odpoczynek" przedstawia się następująco:

"Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen."

Modlitwa "Wieczny odpoczynek" nie jest jedyną, którą można odmawiać w intencji duszy zmarłych. Istnieją modlitwy za zmarłych w dniu śmierci lub pogrzebu, modlitwy za zmarłych w rodzinie czy modlitwy za zmarłych o uwolnienie ich od grzechów i kar. Są również modlitwy za zmarłych na cały tydzień oraz w rocznicę śmierci. Można modlić się specjalną modlitwą za zmarłych rodziców, a nawet za poległych żołnierzy.

Modlitwa za zmarłych rodziców

"Boże, Tyś nam przykazał czcić ojca i matkę, zmiłuj się łaskawie nad duszami moich rodziców i odpuść im grzechy; pozwól mi oglądać ich w radości Twej wiekuistej światłości. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."

Modlitwa za zmarłego męża lub żonę

Modlitwa za zmarłego syna lub zmarłą córkę

"Wszechmogący Boże, spodobało się Tobie odwołać mego syna (moją córkę) z tego świata. Z serca zranionego bólem rozłąki polecam go (ją) Twemu bezmiernemu miłosierdziu. Błagam Cię, przez przyczynę Maryi, Matki Bolesnej stojącej pod krzyżem Jezusa, daruj mu (jej) wszelkie przewinienia, obdarz go (ją) miłością przebaczającą i przemieniającą na wzór Chrystusa, uwolnij go (ją) od wszystkiego, co jest przyczyną jego (jej) czyśćca i pozwól mu (jej) jak najszybciej osiągnąć pełnię życia w jedności z Trójcą Przenajświętszą, Niepokalaną Maryją i wszystkimi świętymi. Amen."

Modlitwa za zmarłego w rodzinie

Modlitwa do Matki Bożej za dusze w czyśćcu

"Najświętsza Panno Nieustającej Pomocy, Matko litościwa, racz spojrzeć na biedne dusze, które sprawiedliwość Boża zatrzymuje w płomieniach czyśćcowych. Są one drogie dla Twego Boskiego Syna, gdyż zawsze Go kochały i teraz gorąco pragną być blisko Niego, lecz nie mogą zerwać swych więzów, które je trzymają w palącym ogniu czyśćca. Niech się wzruszy Twe serce, Matko litościwa. Pośpiesz z pociechą dla tych dusz, które Cię zawsze kochały i teraz ślą do Ciebie swe westchnienia. Wszak są to Twoje dzieci, bądź więc im pomocą, nawiedzaj je, osładzaj ich męki, skróć ich cierpienia i nie zwlekaj z ich wybawieniem. Amen."

Zobacz też:

"Ojcze nasz" to najważniejsza modlitwa chrześcijan. Jak ją rozumieć i co jest w niej niezwykłego?

"Pod Twoją Obronę". Tekst modlitwy i jej historia. Dlaczego odkrycie w Egipcie ma takie znaczenie?

145 lat od objawień maryjnych w Polsce. Dlaczego nie są tak znane jak w Lourdes czy Fatimie?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy