Reklama

Reklama

Bp Piotr Skucha. Papież przyjął jego rezygnację

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Piotra Skuchy. Duchowny nie będzie pełnił posługi biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej - podała w niedzielę Nuncjatura Apostolska w Polsce. Hierarcha 27 czerwca br. skończył 75 lat - osiągnął tym samym wiek emerytalny.

Nuncjatura Apostolska w Polsce podała, że "Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Piotra Skuchy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej".

Hierarcha urodził się 27 czerwca 1946. W związku z tym 27 czerwca br. skończył 75 lat, osiągając wiek emerytalny.

Święcenia przyjął 51 lat temu

Bp Piotr Skucha urodził się w Łaganowie, w parafii Proszowice (diecezja kielecka). Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1970 r. w Proszowicach z rąk biskupa kieleckiego Jana Jaroszewicza. Skończył studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zdobywając magisterium w 1973 r. W latach 1973-1976 kontynuował naukę na Papieskim Instytucie Biblijnym - "Biblicum" w Rzymie.

Reklama

W latach 1976-1979 studiował na Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie, gdzie obronił doktorat na podstawie tezy: "Contributi per una teologia del deserto nell’Antico Testamento", opracowanej pod opieką o. prof. Elipidiusa Wolfganga Paxa.

W latach 1979-1981 był prefektem studiów i wykładowcą biblistyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W 1981 r. został prorektorem tej uczelni i pełnił tę funkcję do 1986 r.

18 grudnia 1986 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Kielcach. Święcenia biskupie przyjął 15 lutego 1987 r. z rąk kard. Józefa Glempa, prymasa Polski. W latach 1987-1992 był wikariuszem generalnym diecezji kieleckiej i redaktorem "Współczesnej ambony".

Od 1982 r. był sekretarzem Komisji Episkopatu ds. powołań duchownych, a od 1984 r., sekretarzem Komisji Episkopatu ds. Seminariów Duchownych. 28 stycznia 1992 r. został mianowany wizytatorem apostolskim seminariów w Polsce.

Organizator pielgrzymek

Po administracyjnym podziale Kościoła w Polsce 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przeniósł bp. Piotra Skuchę z dotychczasowego urzędu biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej i powołał do posługi w diecezji sosnowieckiej w charakterze biskupa pomocniczego.

Wykładał m.in. w seminarium duchownym w Kielcach, na PAT i Ignatianum w Krakowie oraz w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, obecnie na Wydziale Teologicznym UŚ.

Był znanym i cenionym organizatorem oraz przewodnikiem ponad stu pielgrzymek do Ziemi Świętej. Kustodia Ziemi Świętej przyznała mu złoty medal za szczególny udział w propagowaniu idei pielgrzymowania, a Ministerstwo Turystyki Izraela wiele razy dyplomy uznania. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy