Reklama

Józef Glemp

Piątek, 21 czerwca 2024 (10:15)AktualizacjaPoniedziałek, 1 lipca 2024 (15:48)

Józef Glemp był prymasem Polski, kardynałem, arcybiskupem-metropolitą gnieźnieńskim oraz warszawskim. Był doktorem prawa świeckiego i kanonicznego, honorowym obywatelem województwa kujawsko-pomorskiego oraz wielu miast polskich, a także kawalerem Orderu Orła Białego.

Kardynał Józef Glemp
Kardynał Józef Glemp/Tomasz Urbanek/East News

Józef Glemp

  • Data urodzenia:18.12.1929
  • Miejsce urodzenia:Inowrocław
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Data śmierci:23.01.2013

Józef Glemp - wykształcenie 

Józef Glemp kształcenie się rozpoczął w szkole powszechnej w Kościelcu Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie ukończył cztery klasy. Naukę przerwał wybuch II wojny światowej. Podczas okupacji Józef Glemp został przymusowym robotnikiem w niemieckim gospodarstwie rolnym.

Po wojnie wznowił naukę w Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie w 1950 roku zdał maturę.

Był absolwentem studiów filozoficzno-teologicznych w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, po których przyjął święcenia kapłańskie.

W latach 1958-1964 przebywał w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego i świeckiego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Następnie w latach 1961-1964 kształcił się w Studium Rotalnym. Po jego ukończeniu otrzymał tytuł adwokata Roty Rzymskiej.   

Józef Glemp - kariera zakonna 

Józef Glemp przyjął święcenia kapłańskie 25 maja 1956 roku w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Udzielone zostały mu przez biskupa pomocniczego poznańskiego, Franciszka Jedwabskiego, który sprawował ten obrzęd w zastępstwie internowanego prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Po przyjęciu święceń Józef Glemp początkowo był m.in. pomocnikiem duszpasterza, kapelanem oraz katechetą. Następnie został wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wągrowcu (woj. wielkopolskie), po czym został skierowany do duszpasterstwa w Miasteczku Krajeńskim.

Po powrocie do Polski po studiach, w latach 1964-1967 był powołany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na urząd sekretarza Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. W latach 1965-1967 pełnił również funkcję notariusza Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 1967 roku został osobistym sekretarzem i kapelanem prymasa Stefana Wyszyńskiego. 

W 1975 r. został sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. instytucji polskich w Rzymie i członkiem Komisji Episkopatu ds. rewizji prawa kanonicznego.

4 marca 1979 r. został mianowany warmińskim biskupem diecezjalnym. Święcenia biskupie otrzymał 21 kwietnia 1979 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej. Ceremonię znów prowadził kardynał Stefan Wyszyński. Józef Glemp przyjął jako zawołanie biskupie słowa "Caritati in iustitia”, co oznacza "Przez sprawiedliwość do miłości".

W 1981 roku, po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, bp. Józef Glemp otrzymał od papieża Jana Pawła II nominację na arcybiskupa-metropolitę gnieźnieńskiego i warszawskiego. Ingres do katedry w Gnieźnie odbył 13 września, a do katedry warszawskiej 24 września tego roku. Tym samym abp. objął urząd nowego prymasa Polski. 

2 lutego 1983 r. papież Jan Paweł II wykreował abp Józefa Glempa na kardynała-prezbitera

Po zmianach w strukturze terytorialnej Kościoła w Polsce z 25 marca 1992 r. abp. Józef Glemp utracił funkcję arcybiskupa-metropolity gnieźnieńskiego, jednak pozostał arcybiskupem-metropolitą warszawskim. Pomimo tego do 2009 roku zachował godność prymasa Polski, będąc kustoszem relikwii św. Wojciecha.

Abp. Józef Glemp od 1997 roku był przewodniczącym Rady Głównej, od tego samego roku przewodniczył także Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Był obecny przy wszystkich pielgrzymkach papieża Jana Pawła II do Polski. 

Brał również udział w konklawe w 2005 roku, podczas którego wybrano w Watykanie papieża Benedykta XVI.

Józef Glemp - poglądy polityczne

Od lat 60. XX wieku, Józef Glemp był podsłuchiwany, zastraszany i inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Jednak nie uległ i nieustępliwie odmawiał współpracy z SB. Z tego powodu władze państwowe nie wyraziły zgody, ani na jego nominację na urząd arcybiskupa wrocławskiego, ani na w przyszłości na arcybiskupa poznańskiego.

Po powstaniu NSZZ "Solidarność" Józef Glemp dystansował się od komunistycznego podziemia powściągliwie je popierając. Pomimo tego w trosce o pokojowe mediacje uczestniczył 4 listopada 1981 roku w spotkaniu generała Wojciecha Jaruzelskiego z Lechem Wałęsą.

13 grudnia 1981 roku, w dniu wprowadzenia stanu wojennego, chcąc zapobiec otwartym walkom, apelował do wiernych zgromadzonych w kościele Matki Bożej Łaskawej w Warszawie o zachowanie spokoju. Następnie nakazał wstrzymać publikację komunikatu Kościoła krytycznego wobec wprowadzenia stanu wojennego. 

Poparł również ideę obrad Okrągłego Stołu. Następnie mianował na przedstawicieli Kościoła przy Okrągłym Stole Bronisława Dembowskiego i Alojzego Orszulika. Dzięki m.in. jego staraniom 17 maja 1989 roku została przyjęta ustawa porządkującą stosunki między państwem a Kościołem.

Abp Józef Glemp wspierał przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Józef Glemp - odznaczenia i wyróżnienia

Otrzymał tytuł honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego oraz wielu miast w Polsce m.in.:
  • Inowrocławia
  • Kcyni
  • Chojnic
  • Darłowa
  • Mogilna
  • Warszawy
  • Łowicza
  • Piastowa
  • Skierniewic
  • Lidzbarka Warmińskiego
  • Miechowa
  • Żnina, 
a także we Włoszech
  • Castel Sant’Elia 
  • Codroipo
W 1994 otrzymał godność Baliwa Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego, zwanego Maltańskim.

Został uhonorowany:
  • Nagrodą pokojową przyznaną przez katolicki komitet obywatelski Centrum Kulturalne św. Krzyża miasta Tarent;
  • Pokojową Nagrodą im. Giorgia La Piry w uznaniu dla postawy w czasie stanu wojennego w Polsce;
  • statuetką Złotego Hipolita i tytułem Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej od Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego;
  • Nagrodą im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2006, Wawrzynem Polonijnym Stowarzyszenia "Wspólnota Polska";
  • Orderem Ecce Homo.
W 2009 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Józefa Glempa Orderem Orła Białego.

Józef Glemp - życie prywatne

Józef Glemp był najstarszym synem Kazimierza Glempa i Salomei Kośmickiej. Miał troje rodzeństwa: Czesława, Jana i Stanisławę. 

Abp. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. Jego grób znajduje się w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Józef Glemp - Wiadomości

Niedziela, 12 grudnia 2021 (09:14)
40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było...
Poniedziałek, 31 maja 2021 (20:05)
Biskup Zbigniew Kiernikowski złożył na ręce papieża Franciszka swoją rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej. Powodem jest osiągnięcie przez hierarchę wieku emerytalnego.
Wtorek, 16 marca 2021 (09:11)
Nie żyje biskup pomocniczy senior diecezji gliwickiej Gerard Kusz. Duchowny zmarł w poniedziałek. Miał 81 lat.
Wtorek, 20 października 2020 (13:51)
Nie żyje bp senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Hierarcha zmarł we wtorek 20 października w szpitalu w Poznaniu. Miał 83 lata. Biskup był zakażony...