Reklama

Reklama

Ponad 100 tysięcy Rosjan przybyło w tym roku do Gruzji. MSW podało dane

Gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało najnowsze dane dotyczące liczby Rosjan, którzy przybyli do tego kraju od stycznia do końca września 2022 roku. Okazuje się, że stanowią oni obecnie ok. 3 proc. tamtejszej ludności.

Według stanu z początku października w Gruzji przebywało ok. 112,7 tys. obywateli Rosji, którzy przybyli do tego kraju w okresie od stycznia do końca września. Dane te nie obejmują więc Rosjan, którzy wyjechali do Gruzji po ogłoszeniu w ich ojczyźnie mobilizacji na wojnę 21 września.

Obywateli Ukrainy, którzy przybyli w tym roku, jest w Gruzji ok. 25,8 tys., a Białorusi ok. 13,2 tys.

Zgodnie z danymi statystycznymi w Gruzji 1 stycznia 2022 r. mieszkało 3 mln 688 tys. ludzi. Przebywający w kraju Rosjanie stanowią więc ok. 3 proc. ludności.

Mieszkańcy Gruzji zaniepokojeni

Radio Swoboda informuje, że zwolennicy byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego wyrażali obawy w związku z napływem do Gruzji Rosjan. Mówili o zaniepokojeniu w związku z możliwym przybyciem "piątej kolumny Kremla". 

Reklama

Gruzińskie organizacje pozarządowe apelowały o wprowadzenie wiz dla rosyjskich obywateli - dodaje radio.

Po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie z kraju wyjechały setki tysięcy Rosjan. Gruzja była często wybieranym przez nich kierunkiem ze względu na tryb bezwizowy i łatwe otrzymanie pozwolenia na pobyt. Druga fala wyjazdów nastąpiła po ogłoszeniu przez Władimira Putina mobilizacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy