Reklama

Olaf Scholz: Jestem gotowy do wznowienia kontaktu z Putinem

- Jestem gotowy do wznowienia kontaktu z Putinem, kiedy nadejdzie odpowiedni moment - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Podkreślił równocześnie, że jego celem jest aktywne wspieranie Ukrainy i osiągnięcie sprawiedliwego pokoju po wycofaniu się Rosjan z tego kraju.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz udzielił wywiadu dziennikowi "Koelner Stadt-Anzeiger". 

- Minęło trochę czasu od mojej ostatniej rozmowy telefonicznej. Ale kiedy nadejdzie odpowiedni moment, zamierzam ponownie porozmawiać z Putinem - oświadczył Scholz. Kanclerz Niemiec ostatni raz rozmawiał z rosyjskim przywódcą w grudniu 2022 r.

Olaf Scholz: Trzeba osiągnąć sprawiedliwy pokój

- Rosja musi zrozumieć, że wojna w Ukrainie nie może się skończyć jakimś "zamrożonym pokojem", którym byłoby np. przekształcenie obecnej linii frontu w nową granicę między Rosją i Ukrainę, co tylko legitymizowałoby "zbrodniczą ekspedycję Putina"- powiedział Scholz, pytany o zakończenie wojny.

Reklama

- Wręcz przeciwnie, trzeba osiągnąć sprawiedliwy pokój, którego warunkiem będzie wycofanie się wojsk rosyjskich z Ukrainy - dodał szef niemieckiego rządu. Odmówił jednak jasnej odpowiedzi, czy miałoby to dotyczyć również okupowanego od 2014 r. Krymu. - To Ukraina musi dokładnie określić swoje żądania - uzupełnił.

Zwrot dyplomatyczny Niemiec

- Naszym celem pozostaje "aktywne wspieranie Ukrainy", przy jednoczesnym zapobieganiu "bezpośredniemu konfliktowi miedzy NATO i Rosją - powiedział Scholz. Podkreślił, że w tych działaniach nie wolno działać samodzielnie, ale "w bliskiej współpracy z przyjaciółmi i sojusznikami".

Od czasu ostatniej rozmowy Scholza z Putinem, podczas której niemiecki przywódca bezskutecznie nakłaniał rosyjskiego dyktatora do wycofania się z Ukrainy, stosunki między Berlinem i Moskwą są na najniższym poziomie w historii - komentuje agencja AFP. Wojna na Ukrainie zmusiła Niemcy do bolesnego i spektakularnego zwrotu dyplomatycznego i gospodarczego, po tym, gdy przez dziesięciolecia Berlin stawiał na zbliżenie z Rosją w tych dwóch obszarach - dodaje francuska agencja. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Olaf Scholz | Władimir Putin | wojna | Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama