Berlin
jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury, sztuki i polityki w
Europie. Przez wieki odgrywał kluczową rolę w dziejach Niemiec, a jego współczesny charakter odzwierciedla ducha tolerancji i otwartości.
Miasto było podzielone przez 28 lat murem berlińskim, a jego fragmenty są dziś miejscem refleksji nad historią XX wieku.
Berlin - położenie, klimat i warunki przyrodnicze
Berlin leży w
północno-wschodniej części Niemiec, w regionie Brandenburgii. Przez miasto przepływają dwie główne rzeki -
Szprewa i
Hawela. Miasto jest otoczone jeziorami i lasami, co czyni je
jednym z najbardziej zielonych w Europie.
Klimat Berlina jest umiarkowany z ciepłymi latami i chłodnymi zimami. Latem temperatury osiągają średnio 24 st. C, a zimą wahają się od 0 st. C do 4 st. C.
Berlin - gospodarka i infrastruktura
Berlin to jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych Niemiec, znany z dynamicznego rozwoju sektora technologii i start-upów.
Miasto pełni również funkcję centrum administracyjnego i politycznego, swoją siedzibę ma w Berlinie rząd Niemiec.
Infrastruktura Berlina jest bardzo dobrze rozwinięta. Miasto ma nowoczesny system transportu publicznego obejmujący metro, szybką kolej miejską, autobusy i tramwaje.
Międzynarodowe lotnisko Berlin-Brandenburg łączy stolicę z całym światem, a rozbudowana sieć dróg i kolei ułatwia podróże po Europie.
Berlin - najważniejsze zabytki
Do najważniejszych zabytków Berlina należą m.in.: Brama Brandenburska i gmach Reichstagu, czyli parlamentu. Fragmenty muru berlińskiego są symbolami burzliwej przeszłości, podziału na strefy - zachodnią i wschodnią i procesu zjednoczenia Niemiec, który polegał na połączeniu RFN i Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Berlin słynie z rozwoju alternatywnej kultury i sztuki ulicznej. Można się z tym zjawiskiem zapoznać głównie w dzielnicy Kreuzberg.