Reklama

Reklama

ŚDM 2016: Państwo wesprze samorządy finansowo?

Dopiero wejście w życie specustawy dotyczącej Światowych Dni Młodzieży otworzy samorządom drogę do otrzymania dotacji z budżetu państwa.

W budżecie państwa znalazło się 15 mln zł "środków na uzupełnienie wydatków związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży".

Czy te pieniądze trafią do samorządów?

Zgodnie z wyliczeniami, zaprezentowanymi na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta na temat przygotowań do ŚDM2016 jeszcze we wrześniu ubiegłego roku, Kraków potrzebował dodatkowych 80 mln zł związanych z przygotowaniem miasta do tego wydarzenia. Ostatecznie, wydatki związane z funkcjonowaniem miasta w czasie ŚDM i inwestycjami określono na ponad 51 mln zł (budżet Krakowa wynosi 4 mld 300 mln zł).

Reklama

Jak wyjaśniał Paweł Majewski, pełnomocnik rządu ds. ŚDM, kwestia przeznaczenia zabezpieczonych w budżecie państwa 15 mln zł samorządom, to decyzja wojewody. "Z tego co wiem, wojewoda rozmawia z samorządami i - jako przedstawiciel rządu w terenie - ocenia te potrzeby. Będzie decydował, które nadmierne wydatki należy zrekompensować" - powiedział w rozmowie z Interią i odesłał do wojewody małopolskiego, Józefa Pilcha.

Rzecznik wojewody Jan Brodowski mówi jednoznacznie: Czekamy na specustawę. To ona ureguluje kwestie związane z dodatkowymi pieniędzmi z budżetu państwa dla samorządów.

Obietnica minister Kempy

Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa, podkreśla, że Kraków dwukrotnie składał wnioski do rządu o dofinansowanie zadań samorządu.

- Pierwszy raz za poprzedniej władzy. Wtedy dostaliśmy odpowiedź odmowną. Za drugim razem - już za nowego rządu - usłyszeliśmy obietnicę od minister Kempy, że rząd wesprze Kraków - powiedziała Chylaszek.

Jakie kwoty poszły za deklaracją?

- Nie wiemy, ile dostaniemy pieniędzy. Specustawa musi wejść w życie - przyznaje rzecznik, zaznaczając, że Kraków jest przygotowany, a w budżecie miasta są zarezerwowane odpowiednie środki.

- To na wypadek, gdybyśmy nie otrzymali żadnego dofinansowania z budżetu -  mówi.

Jak jednocześnie tłumaczy, miasto nie poniesie "właściwie żadnych wydatków związanych z organizacją ŚDM".

- Nikt miasta nie zwolni z wydatków na sprzątanie, wywóz nieczystości, zapewnienie toalet czy wzmocnienie komunikacji miejskiej. To koszty związane z funkcjonowaniem Krakowa w czasie tego wydarzenia, a nie z jego organizacją - wyjaśnia.

Majchrowski: Kraków nie zabiegał o organizację ŚDM, ale...

W tym samym tonie wypowiadał się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Pod koniec lutego na swoim blogu opublikował wpis, gdzie stwierdza: "Może nam się to nie podobać, ale te zadania to obowiązki ustawowe gminy, z których nikt nas nie zwolni. Tak jak nikt nie zwolni administracji rządowej z zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom".

"To prawda, że Kraków nie zabiegał o organizację tego wydarzenia. O tym, że Światowe Dni Młodzieży odbędę się w Polsce w naszym mieście, dowiedzieliśmy się wtedy, gdy ogłosił to papież Franciszek" (pisownia oryginalna). - przyznał prezydent miasta.

Jak dalej napisał: "Mimo że jest to wielkie wyzwanie, nie bardzo wyobrażam sobie sprzeciw Krakowa. Z dwóch powodów - dla wielu Polaków jest to ze względów religijnych i duchowych bardzo ważne wydarzenie (...). Drugim powodem jest wymiar promocyjny tego wydarzenia dla miasta i biznesowy dla branży turystycznej (...).

Koszty związane z zapewnieniem zakwaterowania, transportu i ubezpieczenia pielgrzymom i przygotowania wydarzeń i spotkań z papieżem, ponosi strona kościelna.

- Na przykład miasto przekazuje w użytkowanie Komitetowi Organizacyjnemu szkoły, w których będą spali pielgrzymi, natomiast Komitet Organizacyjny pokrywa wszystkie wynikające z tego koszty, łącznie z opłaceniem obsługi. Zgodnie z umowami, miasto rozliczy też z Komitetem Organizacyjnym koszt przejazdów pielgrzymów komunikacją miejską - wylicza Chylaszek.

Skąd strona kościelna weźmie pieniądze na realizację swoich zadań? - Wszystkie działania Archidiecezji, podejmowane w ramach organizacji ŚDM, będą pokrywane ze składek wiernych Kościoła Katolickiego. Nie mamy innego źródła finansowania. Tak działa kościół od wieków - tłumaczył jeszcze we wrześniu ks. Wojciech Olszowski, zastępca ekonoma archidiecezji krakowskiej.

Specustawa o ŚDM, czyli dokładniej "ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016", została przyjęta przez rząd.

Projekt ma jak najszybciej trafić do Sejmu.

Co zakłada specustawa? Zobacz tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy