Reklama

Reklama

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Co będzie? Jakich zadań się spodziewać?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki to wyzwanie, z którym uczniowie szkół podstawowych zmierzą się pod koniec maja. Obok języka polskiego oraz wybranego języka nowożytnego, to obowiązkowy test dla wszystkich uczniów. Egzamin ósmoklasisty z matematyki to seria zadań otwartych i zamkniętych. Na przygotowanie się jest jeszcze sporo czasu, dlatego prezentujemy arkusze z poprzednich lat wraz z odpowiedziami.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki to dla wielu uczniów najtrudniejszy sprawdzian ich wiedzy. Warto jednak pamiętać, że uzyskany wynik nie wpływa na ukończenie szkoły i zda go każdy, kto pojawi się na teście. Liczy się jednak podczas rekrutacji do szkoły średniej. 

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Kiedy test?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki odbędzie się dokładnie w środę 25 maja. Długopisy w dłoń uczniowie wezmą o godz. 9.00, by wytężyć umysły przez kolejne 100 minut - tyle trwa test. Dodatkowy termin na egzamin ósmoklasisty z matematyki zaplanowano na 14 czerwca o godz. 14. Będzie więc szansa na poprawę wyniku.

Reklama

Egzamin ósmoklasisty z matematyki odbędzie się już dzień po teście z języka polskiego. Ten rozpocznie się we wtorek 24 maja, również o godz. 9.00. Z kolei egzamin z nowożytnego języka obcego odbędzie dzień po napisanym teście z matematyki. Egzamin ósmoklasisty z języka nowożytnego odbędzie się 26 maja o godz. 9.00. 

Egzamin ósmoklasisty 2022. Jak wygląda egzamin z matematyki?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki zakończy się 25 maja o godz. 10.40 po stuminutowym, intelektualnym wysiłku. Maksymalnie do zdobycia jest 25 punktów. Na tę liczbę składa się 15 punktów z zadań zamkniętych oraz 10 z zadań otwartych. Jak wygląda egzamin z matematyki? Wszystkie obliczenia trzeba wykonać w głowie lub pisemnie, ponieważ nie można korzystać z kalkulatora

Każdy uczeń, który zdaje egzamin ósmoklasisty, powinien mieć przy sobie długopis lub pióro z czarnym tuszem. Na egzamin z matematyki można zabrać ze sobą linijkę. Trzeba natomiast pamiętać, że rysunki na egzaminie z matematyki wykonuje się długopisem.

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki?

Uczniowie, którzy w tym roku podchodzą do testu, mają za sobą dwa lata nauki zdalnej i hybrydowej. To wpłynęło na jakość kształcenia, dlatego Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała, że egzamin ósmoklasisty z matematyki zostanie zrealizowany na podstawie odrębnych wymagań. Będzie więc mniej zadań, a zakres wymaganego materiału okrojono z trudniejszych zagadnień. 

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki? Arkusze co roku opierają się o podobne zagadnienia. Sprawdzana jest między innymi umiejętność działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych rozwiązywanie równań z jedną niewiadomą. Nie zabraknie  działań na potęgach i pierwiastkach. Klasyką na egzaminie ósmoklasisty z matematyki są również kąty, wielokąty i koła, rachunek prawdopodobieństwa oraz wyrażenia algebraiczne.

To jednak nie wszystko. Co jeszcze będzie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki? Aby dobrze się przygotować, warto przyjrzeć się informatorowi egzaminacyjnemu. Przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną sugeruje, że pojawią się zadania sprawdzające znajomość:

 • liczb naturalnych w dziesiątkowym układzie pozycyjnym;
 • działań na liczbach naturalnych i całkowitych;
 • obliczeń jak jednostki długości i masy, długości odcinka, droga przy danej prędkości;
 • potęg o podstawach wymiernych;
 • tworzenia wyrażeń algebraicznych z jedną i wieloma zmiennymi;
 • sum algebraicznych i działaniach na nich;
 • obliczeń procentowych,
 • własności figur geometrycznych na płaszczyźnie;
 • wielokątów (rozpoznawanie, obliczanie obwodu, pola, miar kątów);
 • osi liczbowej;
 • geometrii przestrzennej;
 • podstawy kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa;
 • odczytywania danych i elementy statystyki opisowej.

Wymagania, ze względu na wspomnianą naukę zdalną i hybrydową, zostały okrojone o dowody geometryczne, ograniczone będą również wymagania dotyczące znajomości działań na pierwiastkach i stereometrii. Na pewno nie będzie zadania dowodowego z geometrii, z którym co roku uczniowie mają największy problem. 

Egzamin ósmoklasisty 2019. Matematyka - arkusze CKE i odpowiedzi

Do egzaminu ósmoklasisty zostało kilkanaście dni, dlatego publikujemy egzamin ósmoklasisty z matematyki 2019 - arkusze CKE i odpowiedzi, które zostały przygotowane przez naszych ekspertów.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2019 - arkusze CKE i odpowiedzi można pobrać TUTAJ.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Matematyka - arkusze CKE i odpowiedzi

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi egzamin ósmoklasisty mogą pisać dłużej i w takim przypadku czas testu zostaje wydłużony do 150 minut.

Jak wyglądał egzamin ósmoklasisty w poprzednich latach? Egzamin ósmoklasisty z matematyki 2020 - arkusze CKE i odpowiedzi można pobrać TUTAJ

Egzamin ósmoklasisty 2021. Matematyka - arkusze CKE

Egzamin ósmoklasisty w 2021 był wyjątkowy, ponieważ został przeprowadzony w reżimie sanitarnym, co mogło dodatkowo stresować uczniów.

Jeżeli chcecie się przekonać i sprawdzić, jak wyglądał egzamin ósmoklasisty z matematyki 2021 - arkusze CKE są dostępne TUTAJ

Zobacz także: Egzamin ósmoklasisty 2022. CKE wprowadza ważne zmiany

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy