Reklama

Reklama

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022? Terminy i ważne zmiany

Egzamin ósmoklasisty już w maju. To w zasadzie ostatnia prosta, by przygotować się do testu, który zwieńczy naukę w szkole podstawowej. Kiedy jest egzamin ósmoklasisty? Jak będzie wyglądał i na jakie ułatwienia mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy?

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022?

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w dniach 24-26 maja. W tym roku oprócz uczniów z Polski przystąpi do niego wiele dzieci uchodźców, które w ostatnich tygodniach zaczęły uczęszczać do szkół podstawowych w całym kraju.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2021. Zobacz arkusz CKE z języka polskiego

Egzamin ósmoklasisty 2022 dla Ukraińców. Na jakich zasadach będzie się odbywał?

Rodzice dzieci z Ukrainy, które chcą przystąpić do egzaminu ósmoklasisty 2022, zobowiązani byli do zgłoszenia tego faktu dyrektorom szkół do 11 kwietnia 2022 r. Wyjątek stanowili uczniowie, którzy dołączyli do szkół po 15 kwietnia - mogli oni dokonać zgłoszenia do 22 kwietnia.

Reklama

Polski egzamin ósmoklasisty jest odpowiednikiem testu, który ukraińscy uczniowie zdają po ukończeniu 9. klasy.

Osoby przystępujące do egzaminu ósmoklasisty 2022 będą musiały skonfrontować się z 3 etapami - testem z j. polskiego, matematyki oraz j. angielskiego.

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty. Jak się przygotować? Arkusze CKE z matematyki, polskiego i angielskiego 2019, 2020, 2021

Egzamin ósmoklasisty 2022. Na jaką pomoc mogą liczyć uczniowie z Ukrainy?  

Uchodźcy z Ukrainy przystępujący do egzaminu ósmoklasisty otrzymają do rozwiązania takie same zadania, jak uczniowie polscy, jednak na ich arkuszach pojawią się polecenia w języku ojczystym. 

CKE zapewnia również o dostępności na salach egzaminacyjnych słowników polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich. Jednak tylko część matematyczną uczniowie zza wschodniej granicy będą mogli napisać w swoim języku. Test z języka polskiego muszą napisać po polsku, natomiast z angielskiego po angielsku.

W przypadku trudności językowych, uczniowie mogą liczyć na pomoc tłumacza. Na sali powinien się znaleźć również psycholog lub pedagog szkolny.

Uczniowie z Ukrainy przystępujący do egzaminu ósmoklasisty mogą liczyć na wydłużony czas -  na części z języka polskiego do dyspozycji będą mieli nie 170 a 255 min lub 270 min. w części rozszerzonej. Dłużej będą mogli pisać również część rozszerzoną testu matematycznego (270 min.) oraz z języka angielskiego (210 min.) Z tego względu egzaminy dla ukraińskich uczniów będą się odbywały w osobnej sali.

Zobacz też: Egzamin ósmoklasisty 2021. Angielski, niemiecki i inne języki obce. Arkusze CKE

Egzamin ósmoklasisty 2022. Czy takie ułatwienia dla dzieci z Ukrainy wystarczą?

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty nie jest obowiązkowe, jest on jednak niezbędny do ukończenia szkoły podstawowej. Warto również wspomnieć, że nie można go nie zdać. Wyniki testu mają za to duże znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej - tutaj nie obowiązuje już rejonizacja, a o przyjęciu decyduje konkurs świadectw oraz wyniki egzaminu.

Wielu nauczycieli zwraca uwagę na duże różnice programowe, które w przypadku uczniów szkoły podstawowej mogą być nie do przeskoczenia. Nie chodzi tu jedynie o język polski, znajomość lektur czy kontekstu historycznego, ale również sposób nauczania matematyki.

- Ukraińska podstawa programowa z matematyki jest bardzo podobna do tego, jak my nauczaliśmy do lat 90. - tłumaczy  w rozmowie z Gazetą Wyborczą wykładowca matematyki Marcin Karpiński i dodaje - Oni uczą się czegoś innego, mają inne cele, które bardziej związane są z wiedzą posługiwania się technikami matematycznymi. Rozwiązują inne rodzaje problemów niż polscy uczniowie.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Polscy nauczyciele boją się, że pogłębi nierówności

Nauczyciele zwracają uwagę również na inny problem - egzaminu ósmoklasisty, w przeciwieństwie do matury nie można poprawiać. Otrzymanie słabego wyniku może więc spowodować, że uczeń nie dostanie się do liceum, a jedynie np. do szkoły zawodowej.

Wielu nauczycieli obawia się, że doprowadzi to do niechcianej segregacji, lub sprawi, że uchodźcy wybiorą naukę w ukraińskich szkołach online, zamiast polskie szkoły, co natomiast znacząco utrudni ich proces socjalizacji z nowym społeczeństwem.

Czytaj również:

Ukraińskie dzieci w polskiej szkole. Oto, jak wygląda rzeczywistość

Grecy chcą ukraińskich uchodźców z Polski

Fenomen przecieków maturalnych. Czym w 2022 roku zaskoczy Podlasie?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy