Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Jak wypełnić kartę wyborczą, aby głos był ważny? Każdy musi to wiedzieć
Wybory parlamentarne 2023 odbędą się 15 października. Podczas głosowania Polacy będą wybierać swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu. Prawo wyborcze ma każdy obywatel, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych. Jak głosować w wyborach parlamentarnych i jak wygląda karta do głosowania? Oto, jak wypełnić kartę wyborczą, aby oddany głos był ważny.
Wybory parlamentarne odbywają się co cztery lata i służą powołaniu na urząd 460 posłów oraz 100 senatorów, którzy obejmą mandaty w Sejmie i Senacie. Dwie instytucje razem tworzą parlament. Głos w wyborach parlamentarnych może oddać każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania stał się pełnoletni (ukończył 18 lat), a także ma pełne prawo publiczne.
Jak wygląda karta do głosowania i jak oddać ważny głos? Wyjaśniamy.
Wybory parlamentarne 2023. Jak wygląda karta do głosowania?
Państwowa Komisja Wyborcza nie może dowolnie projektować kart do głosowania i jasno określa, jak ma wyglądać taki dokument. Karta wyborcza może mieć formę pojedynczej karty lub książeczki. Wyboru senatorów dokonuje się na pojedynczej karcie do głosowania. Karty wyborcze są białe, a nazwiska kandydatów drukowane na szarym tle.
Każda karta do głosowania musi mieć w odpowiednim miejscu pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. Ponadto musi posiadać wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej Komisji Wyborczej. Nazwiska na karcie umieszczane są jedno pod drugim. Są ponumerowane, a pod nazwiskiem kandydata znajduje się nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego wraz z ewentualnym znakiem graficznym.
Wybory 2023. Jak wypełnić kartę do głosowania?
Wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "X" w kratce z lewej strony, obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. Z przepisów wynika, że znakiem tym są dokładnie dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Po oddaniu głosu, karty wyborcze wrzuca się do urny, która jest wykonana z przezroczystego materiału.
Wybory parlamentarne 2023. Kiedy głos jest nieważny?
Nie każdy oddany głos w wyborach parlamentarnych jest ważny.
Za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list. Zdarza się również, że wyborcy zaznaczają przy nazwisku kandydata inny znak niż "X". Trzeba wiedzieć, że taki głos jest nieważny.
Zobacz także:
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje