Jak wypełnić kartę wyborczą, aby głos był ważny? Każdy musi to wiedzieć

Oprac.: Jakub Laskowski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2 tys.
Udostępnij

Wybory parlamentarne 2023 odbędą się 15 października. Podczas głosowania Polacy będą wybierać swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu. Prawo wyborcze ma każdy obywatel, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych. Jak głosować w wyborach parlamentarnych i jak wygląda karta do głosowania? Oto, jak wypełnić kartę wyborczą, aby oddany głos był ważny.

Jak głosować w wyborach parlamentarnych? O tych zasadach trzeba pamiętać
Jak głosować w wyborach parlamentarnych? O tych zasadach trzeba pamiętaćFot. Wojciech StrozykReporter

Wybory parlamentarne odbywają się co cztery lata i służą powołaniu na urząd 460 posłów oraz 100 senatorów, którzy obejmą mandaty w Sejmie i Senacie. Dwie instytucje razem tworzą parlament. Głos w wyborach parlamentarnych może oddać każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania stał się pełnoletni (ukończył 18 lat), a także ma pełne prawo publiczne.

Jak wygląda karta do głosowania i jak oddać ważny głos? Wyjaśniamy.

Wybory parlamentarne 2023. Jak wygląda karta do głosowania?

Państwowa Komisja Wyborcza nie może dowolnie projektować kart do głosowania i jasno określa, jak ma wyglądać taki dokument. Karta wyborcza może mieć formę pojedynczej karty lub książeczki. Wyboru senatorów dokonuje się na pojedynczej karcie do głosowania. Karty wyborcze są białe, a nazwiska kandydatów drukowane na szarym tle.

Każda karta do głosowania musi mieć w odpowiednim miejscu pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej. Ponadto musi posiadać wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej Komisji Wyborczej. Nazwiska na karcie umieszczane są jedno pod drugim. Są ponumerowane, a pod nazwiskiem kandydata znajduje się nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego wraz z ewentualnym znakiem graficznym.

Wybory 2023. Jak wypełnić kartę do głosowania?

Wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "X" w kratce z lewej strony, obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. Z przepisów wynika, że znakiem tym są dokładnie dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Po oddaniu głosu, karty wyborcze wrzuca się do urny, która jest wykonana z przezroczystego materiału.

Urny wyborcze to miejsce, do którego wyborcy wrzucają wypełnione karty do głosowaniaARTUR WIDAK / NurPhotoAFP

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy głos jest nieważny?

Nie każdy oddany głos w wyborach parlamentarnych jest ważny.

Za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list. Zdarza się również, że wyborcy zaznaczają przy nazwisku kandydata inny znak niż "X". Trzeba wiedzieć, że taki głos jest nieważny.

Zobacz także:

Przejdź na