Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Śmiertelny wirus w Strefie Gazy. Pilny apel ONZ i WHO
W Strefie Gazy odnotowano pierwszy od 25 lat przypadek polio. Zachorowało 10-miesięczne dziecko, które ze względu na trwający konflikt nie zostało zaszczepione. Wcześniej wirusa wykryto w ściekach, a WHO podejrzewa, że pojawił się on w regionie już pod koniec ubiegłego roku.
Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że po raz pierwszy od 25 lat wykryto polio. Testy przeprowadzone w Jordanii potwierdziły chorobę u nieszczepionego, 10-miesięcznego dziecka, które pochodzi ze środkowej części Strefy Gazy.
"Lekarze od razu podejrzewali, że to objawy polio. Po przeprowadzeniu niezbędnych testów w stolicy Jordanii, Ammanie, infekcja została potwierdzona" - przekazał resort zdrowia.
Polio w Strefie Gazy. ONZ apeluje
Przypadek został nagłośniony wkrótce po tym, jak sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do dwóch siedmiodniowych przerw w wojnie w celu zaszczepienia ponad 640 tys. dzieci.
- Zapobieganie rozprzestrzenianiu się polio będzie wymagało ogromnych, skoordynowanych i pilnych działań. Apeluję do wszystkich stron, aby natychmiast przedstawiły konkretne zapewnienia gwarantujące humanitarne przerwy w działaniach wojskowych - zaapelował Guterres.
Agencje ONZ ds. zdrowia i dzieci oświadczyły, że sporządziły szczegółowe plany dotarcia do wszystkich potrzebujących dzieci na terytorium Palestyny i mogą rozpocząć akcję szczepienia jeszcze w tym miesiącu. Wszystko wymaga jednak zawieszenia broni.
"Te przerwy w walkach umożliwiłyby dzieciom i rodzinom bezpieczne dotarcie do placówek służby zdrowia, a pracownikom pomocy społecznej dotarcie do dzieci, które nie mają dostępu do opieki zdrowotnej - stwierdziły agencje w oświadczeniu.
W połowie lipca WHO przekazało, że w ponad 20 próbkach wody, pobranych w Gazie w czerwcu, wykryto wirusa polio. Eksperci podejrzewają, że wirus rozprzestrzenia się już od końca 2023 roku.
Wirus polio - śmiertelne zagrożenie dla dzieci
Wirus polio, najczęściej rozprzestrzeniający się poprzez ścieki i zanieczyszczoną wodę, jest wysoce zakaźny. Może powodować oszpecenie i paraliż. Jest także potencjalnie śmiertelny. Dotyka głównie dzieci do piątego roku życia.
W XX wieku, dzięki intensywnym szczepieniom, został niemal całkowicie wyeliminowany. Pojawia się sporadycznie w miejscach objętych konfliktami lub klęskami żywiołowymi, gdzie utrudniony jest dostęp do czystej i pitnej wody.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła 7 października po krwawym ataku Hamasu na Izrael. Zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano. 111 zakładników jest wciąż więzionych.
W Palestynie zginęło 40 074 osób, a 92 537 zostało rannych. Większość osób, która przetrwała to wewnętrzni uchodźcy.
Źródło: WHO, CNN
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje