Reklama

Chińskie media: Władze ścigają za zatajenie kontaktu z wirusem

Chińska policja prowadzi postępowania przeciwko osobom, które "umyślnie zataiły" przed władzami swój pobyt na obszarze ogarniętym epidemią koronawirusa lub odmówiły poddania się kwarantannie - informuje w środę dziennik "Huanqiu Shibao".

W całym kraju władze starają się odnaleźć i odizolować od społeczeństwa mieszkańców prowincji Hubei, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii, a także osoby, które w ostatnim czasie odwiedziły ten region. 

Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło w Chinach już ponad 490 osób

Bezlitosne kary

Sądy w niektórych prowincjach ostrzegły w ostatnich dniach, że będą surowo karać za przestępstwa, które utrudniają wysiłki na rzecz powstrzymania epidemii. Na przykład sąd w prowincji Heilongjiang na północnym wschodzie kraju ogłosił, że za celowe zarażanie wirusem grozi kara śmierci, za rozpowszechnianie plotek na temat epidemii do 15 lat, a za inne przestępstwa, takie jak uchylanie się od kwarantanny, do siedmiu lat więzienia.

Reklama

"Huanqiu Shibao" przytacza na swoim portalu sprawy 18 osób, przeciwko którym toczą się już postępowania. Jest wśród nich 69-letni mężczyzna z Syczuanu, który zgłosił się do szpitala w swojej prowincji z objawami zapalenia płuc. Zataił jednak przed lekarzami, że był niedawno w mieście Wuhan, centrum epidemii. Później wykryto u niego zakażenie koronawirusem, a ponad 100 osób, z którymi miał w międzyczasie kontakt, musiało być odizolowanych i poddanych obserwacji.

O zagrażanie bezpieczeństwu publicznemu podejrzane jest też małżeństwo z Hubei, które odwiedziło krewnych w mieście Shantou (prowincja Guangdong) na południu kraju. Małżonkowie również mieli objawy wskazujące na zarażenie wirusem, ale nie zgłosili miejscowym władzom, że przybyli z Hubei - podał dziennik.

Władze Chin o swoich wysiłkach w walce z koronawirusem

Przywódca ChRL Xi Jinping ocenił w środę, że wysiłki na rzecz powstrzymania epidemii koronawirusa są obecnie w kluczowym stadium i przynoszą dobre rezultaty. Specjalista ds. chorób układu oddechowego Zhong Nanshan, który kieruje państwowym panelem ekspertów, oceniał wcześniej, że epidemia ma raczej charakter lokalny niż ogólnokrajowy.

Według środowych danych oficjalnych w całych Chinach potwierdzono dotychczas ponad 23 tys. zakażeń koronawirusem, z czego ponad 16,5 tys. - w prowincji Hubei. W regionie odnotowano również 479 zgonów spowodowanych wirusem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy