Reklama

Reklama

Ferie zimowe 2023. Terminy przerwy semestralnej dla wszystkich województw

Ferie zimowe to wyczekiwana przez uczniów przerwa między semestrami. Co roku zmienia się termin przerwy dla konkretnych województw, podzielonych na cztery grupy. Sprawdź, kiedy są ferie zimowe 2023 i które regiony jako pierwsze będą mogły cieszyć się odpoczynkiem.


Ile trwają ferie zimowe?

Ferie zimowe trwają w Polsce zawsze dwa tygodnie. Jest to wyznaczona między semestrami przerwa w nauce, rozpoczynająca się zazwyczaj pomiędzy trzecim a siódmym tygodniem nowego roku.

Przerwa jednak nie wypada w jednym terminie. Uczniowie zostają podzieleni na grupy według województw. Terminy wyznaczane są przez ministra edukacji.

Ferie zimowe 2023: Pierwsza przerwa już od 16 stycznia

16 województw podzielonych jest na 4 grupy, które mają wolne od szkoły w tym samym czasie. W 2023 roku ferie zimowe pierwsi uczniowie zaczną już 16 stycznia, a w niektórych rejonach zakończenie ostatnich dni wolnego od nauki nastąpi dopiero 26 lutego.

Reklama

Daty te zmieniają się cyklicznie. Oznacza to w praktyce, że jeśli na przykład w jednym roku w danej grupie województw, ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w kolejnym roku ferie w tych województwach przypadną w pierwszej połowie lutego.

Z tej reguły wyłączone jest jednak województwo podlaskie oraz województwo warmińsko-mazurskie, ponieważ tam ferie zawsze odbywają się na przełomie stycznia i lutego.  

Kiedy wypadają ferie zimowe 2023?

Zimowe ferie w 2023 roku jako pierwsi rozpoczynają uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego. Najdłużej na przerwę międzysemestralną będą musieli poczekać uczniowie z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Terminy ferii zimowych w 2023 to:

  • 16 — 29 stycznia 2023 r. — województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie
  • 23 stycznia - 5 lutego 2023 r. — województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia - 12 lutego 2023 r. - województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie
  • 13 - 26 lutego 2023 r. — województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.

Dlaczego ferie dzieli się na województwa?

W roku szkolnym 2003/2004 przyjęto zasadę, że terminy ferii w kolejnych latach, będą się zmieniały cyklicznie.

Zdecydowano się na podział, który będzie uwzględniał liczbę uczniów i corocznie się zmieniał dla każdego województwa, z wyjątkiem wspomnianych województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Rozwiązanie to było konieczne do wprowadzenia, ponieważ ferie, odbywające się w jednym terminie dla całej Polski, powodowały wiele komplikacji komunikacyjnych oraz wywoływały problemy ze znalezieniem miejsc w ośrodkach wypoczynkowych. Dodatkowo wiele osób narzekało na ogromny tłok w pociągach, na stokach narciarskich oraz w hotelach czy pensjonatach.

Po upływie lat wydaje się, że ta decyzja była słuszna i rzeczywiście spełnia zamierzony cel, ponieważ tłumy są o wiele mniejsze, dzięki czemu odpoczywający uczniowie i ich rodziny, mogą z większym spokojem oraz bezpieczniej spędzać swój wolny czas.

Rok szkolny 2022/2023 - kiedy wypadają dni wolne od nauki?

Ferie zimowe to nie jedyny czas, gdy uczniowie mogą nieco odpocząć od nauki. W tym roku szkolnym takich terminów będzie jeszcze kilka:

  • 23 grudnia 2022 - 1 stycznia 2023 - bożonarodzeniowa przerwa świąteczna
  • 6 stycznia 2023 -  Trzech Króli
  • 6 - 11 kwietnia 2023 - wielkanocna przerwa świąteczna;
  • 1 - 3 maja 2023 - majówka
  • 8 czerwca 2023 - Boże Ciało.

Czytaj również:

Ferie zimowe dla rodziny z dziećmi - gdzie jechać?

Podhale. Rozpoczęło się śnieżenie stoków narciarskich

Polacy zrezygnują z wyjazdów na narty? Rezerwacji jak na lekarstwo

Zobacz także:


Reklama

Reklama

Reklama