Reklama

Reklama

Zima 2022: Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa, a kiedy astronomiczna?

Meteorolodzy zapowiadają, że pogoda w Polsce przez kolejne dni ostro da nam się we znaki, pomimo tego, że zgodnie z kalendarzem mamy jeszcze jesień. Wraz z upływającym czasem na termometrach coraz częściej będziemy obserwować ujemne temperatury, dlatego wyjaśniamy, kiedy zaczyna się zima 2022. Początek kalendarzowej zimy i zimy astronomicznej to dwie odrębne kwestie, więc podajemy terminy obu i tłumaczymy, kiedy wypada najkrótszy dzień w roku.

Na pierwszy dzień zimy 2022 przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Pomimo tego, że temperatura za oknami w kolejnych dniach coraz częściej spadać będzie poniżej zera, w Polsce przez kilka tygodni gościć będziemy jeszcze kalendarzową jesień.

Musimy uzbroić się w cierpliwość, jednak już teraz nie zaszkodzi nam dowiedzieć się, kiedy zaczyna się zima? Pamiętajmy jednak, że data ta może różnić się, w zależności od tego, czy interesuje nas temat: 

Reklama

  • astronomicznej zimy
  • kalendarzowej zimy
  • meteorologicznej zimy
  • fenologicznej zimy

Kiedy zaczyna się zima astronomiczna? Najkrótszy dzień roku 2022

Pierwszy dzień astronomicznej zimy rozpoczyna się wraz z przesileniem zimowym i w tym roku na półkuli północnej jest to jednocześnie najkrótszy dzień w roku 2022. Słońce góruje wówczas w zenicie równoleżnika Koziorożca (zwrotnika południowego). 

Data, kiedy zaczyna się zima astronomiczna, jest oczywiście ruchoma. Najbliższa wypada w środę 21 grudnia.

Dzień potrwa wówczas - w zależności od naszej dokładnej lokalizacji - około 7 godzin i 40 minut.  W najkrótszy dzień roku wschodu słońca spodziewać możemy się około godziny 7 rano, a zachodu po 15. Im dalej na północ kraju, tym Słońce wzejdzie później. Po 21 grudnia dzień będzie robił się coraz dłuższy, a noce krótsze.

Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa? Dwa dni przed Wigilią

Na pierwszy dzień kalendarzowej zimy, czyli zimy wyznaczonej w kalendarzu po zakończeniu pory jesiennej, również przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Kalendarzowa zima rozpoczyna się dwa dni przed Wigilią, czyli dokładnie 22 grudnia. W tym roku jest to czwartek. 

Nowa pora roku trwa trzy miesiące. Jej zakończenie zwiastuje początek wiosny, przypadający na 23 marca.

Kiedy zaczyna się zima meteorologiczna? Ta do Polski może przyjść najszybciej

Oprócz zimy kalendarzowej i astronomicznej, każdego roku meteorolodzy podają również daty dla tak zwanej zimy meteorologicznej. Powstała ona na potrzeby danych statystycznych meteorologów i klimatologów, aby obliczać i porównywać, ile wynoszą średnie temperatury. 

W różnych krajach zima meteorologiczna może przyjąć różny okres trwania. Najczęściej jednak przyjmuje się, że jej czas rozpoczyna się 1 grudnia, a kończy 28 lutego.

Kiedy zaczyna się zima fenologiczna? Wyznacza ją rytm natury

Ostatnim typem, który koniecznie trzeba uwzględnić w rozpisce, jest fenologiczna zima określana przez rytm przyrody. Rozpoczyna się ona wraz z chwilą, gdy do kraju dotrą intensywne przymrozki. To czas w ciągu roku, gdy wegetacja roślin jest w dużym stopniu, albo całkowicie zahamowana.

Czytaj również:

Zamienią nasz dom w wiosenny ogród. To idealne kwiaty na zimę

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy